İhtiyaç Kredisi 72 Ay Taksitli Yapılandırma Canlı Krediler İçin

Kredi kartı ve ihtiyaç kredileri borçlarında uygulanacak olan 72 ay taksitli yapılandırmanın ayrıntıları netleşmeye başladı. Kredi ve kart borçlarındaki yapılandırma canlı krediler için geçerli olacak. Takibe düşmüş durumda olan kredi borçları yapılandırmadan yararlanamayacak.

Borç yapılandırma uygulamasıyla kredi borçlarının uzun zamana yayılarak ödenmesi ve vatandaşa rahat nefes alma imkanı sağlanması amaçlanıyor. 21 Eylül’de yapılan açıklamayla konu ilk defa gündeme gelmişti. Son bilgilere göre 72 ay vadeli kredi borç yapılandırması şu anda ödenmekte olan, eksik ödenen, asgarisi ödenen kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarını kapsayacak. Kredi borçları böylece 6 yıla yayılmış olacak. Takipteki ihtiyaç kredisi borçları kapsam dışı. Bunun yanında taşıt ve konut kredilerinde de yeniden yapılandırma yok.

Kredi ve kredi kartı borçlarının 72 taksitle ödenmesi için yapılandırma yaptırmak isteyenlerin bankalarına başvurmaları gerekiyor. Kredi kartının ya da kredinin alındığı banka yapılandırmada yetkili olacak. Dileyenler daha kısa vadeli olarak yapılandırma yapabilecek. Örneğin 48 ay vadeli ya da 36 ay vadeli gibi borç yapılandırması mümkün olacak.

Yapılandırmada uygulanacak faizler de bir diğer önemli konu. Yapılandırmada yüksek gecikme ya da kredi kartı faizlerinin yerine daha düşük olan faiz oranlarının uygulanacağı söyleniyor. Böylece yüksek faizlerle borcun katlanarak artmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bireysel Tüketici Kredisi 72 Ay Vadeli Yapılandırma Başladı

Bireysel tüketici kredilerinde vatandaşın içine düştüğü ödenememe sorunu ortadan kalkıyor. Bankalara tüketici kredisi borcu olanlar için 72 ay vadeli yeniden...

Kapat