Bireysel Tüketici Kredisi 72 Ay Vadeli Yapılandırma Başladı

Bireysel tüketici kredilerinde vatandaşın içine düştüğü ödenememe sorunu ortadan kalkıyor. Bankalara tüketici kredisi borcu olanlar için 72 ay vadeli yeniden yapılandırma imkanı geldi. 2016 yılının Eylül ya da Ekim ayında startı verilecek olan yeni yapılandırma sayesinde bankalara olan tüketici kredisi borçları 72 ay taksitle geri ödenebilecek.

Hükümet yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre bankalar bir kereye mahsus olmak üzere tüketici kredisi borçlarını 72 ay olarak yeniden yapılandıracak. Yapılandırma en son ödenmemiş durumda olan toplam borç bakiyesi üzerinden yapılacak. Henüz vadesi gelmemiş kredi taksitleri de yapılandırma içine girecek. Hesaplama sonucu ortaya çıkan borç tutarı düşük olması beklenen faiz oranlarıyla yeniden hesaplanarak eşit taksitler halinde 72 ay vadeyle geri ödenecek.

Banka kredi borcunu hesaplarken yapılandırma için yapılan başvuru tarihindeki en son toplam kredi borcu tutarını dikkate alacak. Ödenmiş olan taksitler dışında kalan tüm borç yapılandırmaya konu olacak. Başvuru tarihinde ödenmemiş durumda olan ve vadesi henüz gelmemiş olan borç miktarı dikkate alınacak.

Borç yapılandırması için kredi borçlusunun krediyi aldığı bankaya başvuru yapması gerekiyor. Banka başvuru olmadan otomatik olarak taksitlendirme işlemi yapamayacak. Kredi borç yapılandırması için başvuruların başlangıç tarihi henüz net değil. Ancak başvuruların en geç Ekim ayı içinde başlaması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Borcu Yapılandırmada 72 Ay Taksit

Kredi kartı borçlarının daha kolay ödenebilmesi ve sıkıntı yaratmaması amacıyla yeni bir düzenlemeye gidildi. 2016 yılı Eylül ayı itibarıyla yapılan...

Kapat