Emekliye Devletten Faizsiz Masrafsız 3 Maaş SGK Avans Hesabı

Emeklilere 3 maaş avans müjdesi geldi. SGK tüm emeklilere 3 maaşları tutarında faizsiz, masrafsız avans verecek. Emeklilere verilecek avans tüm emeklileri kapsayacak ve emekli maaşlarını aldıkları bankaya yatırılacak. Devletin bu kararı yüksek faizle borç veren bankalara karşı yaptığı bir hamle olarak yorumlanıyor. Bilindiği gibi banka kredilerinde uygulanan yüksek faiz ülkenin koşulları ve yabancı sıcak para tutarının azalması nedeniyle bir türlü düşmüyor.

Uygulanacak plana göre SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri ayırt edilmeksizin 3 maaş avans alabilecek. Emeklinin SGK’ya başvurması halinde kendisine maaş aldığı bankada ek hesap açılacak. 3 maaşa kadar istediği tutar hesaba yatırılacak. Bu bir kredi olmayacak. Parayı veren banka değil, SGK olacak ve geri ödeme yine banka aracılığıyla SGK’ya yapılacak.

3 maaş tutarındaki avans için faiz uygulanmayacak. Herhangi bir şekilde masraf, ücret vb. alınmayacak. Geri ödeme 36 ay taksitle yapılacak. İsteyen emekliler 12 ya da 24 ay taksitle geri ödeme yapacaklar. Geri ödemelerin otomatik kesinti yoluyla yapılması da düşünülen başka bir çözüm. Bu durumda emekli maaşı o ayki taksit tutarı kesilerek ödenecek.

Emeklilerin dört gözle beklediği uygulama kesinleşirse banka kredilerini iyi bir alternatif gelmiş olacak. Emeklilere 10 maaş tutarında faizsiz kredi de konuşulan diğer çözümler arsında. Bu konuda da henüz kesin bir sonuca varılamadı.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İsteyene 78 TL Taksitle 5000 TL Halkbank Kredisi Kampanyası

Halk Bankası'nın Halk Günü kredileri 2016 yılında da devam ediyor. Halkbank'ın kuruluş yıldönümü bu yıl 78. yıla özel ihtiyaç kredisi...

Kapat