Çalışanlara 100 TL Zorunlu BES Bireysel Emeklilik Kesintisi

45 yaş ve altında olan tüm çalışanlar zorunlu olarak Bireysel Emeklilik sistemine dahil ediliyor. Uygulama için tasarı hazır, önümüzdeki birkaç ay içinde uygulama başlayacak. Tasarıya göre 45 yaşının altında olan tüm kamu ve özel sektör çalışanları zorunlu BES’li oluyor. 6 ay sonra sistemden çıkış şansı var.

Tasarruf açığını kapatmak isteyen hükümet herkesi zorunlu olarak BES sistemine dahil ediyor. BES’e girenlerden otomatik olarak 100 TL prim kesintisi yapılacak. Kesintiler kaynakta yapılacağı için çalışanlar maaşlarını 100 TL eksik olarak alacaklar.

Sistemde 6 ayını tamamlayanlar isterlerse başvuru yaparak sistemden çıkabilecekler. Bu durumda kesilen 6 aylık prim tutarı iade edilecek. Ancak BES yönetim gideri, fon işletim ücreti gibi kesintilerin ne olacağı meçhul. Bu kesintilerin de yapılaması halinde 6 ay sonunda çalışanın eline kesilenden daha düşük bir tutar geçebilir. Toplanan primler fonlarda değerlendiriliyor. Son dönemde fonlar çok kar etmediği, hatta zaman zaman zarar ettiği için kısa dönem içinde BES’ten çıkmak ayrıca bir zarar getirebiliyor.

BES kesintilerinde maaşa bakılmayacak. Dolayısıyla asgari ücretli de, maaşı yüksek olan çalışanlar da aynı zorunlu primi ödeyecekler. En az prim tutarı 100 TL olduğu için bu tutar otomatik olarak kesilecek. Prim tutarını artırmak isteyenler ayrıca başvuru yapıp primlerini yükseltebilecek.

Zorunlu olarak BES’e dahil olanlara da % 25 devlet desteği verilip verilmeyeceği de bilinmiyor. Ancak 6 ay sonra sistemden çıkanlar için zaten gerekli süreler tamamlanmadığı için devlet desteği alma imkanı olmayacak.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Emekliye Devletten Faizsiz Masrafsız 3 Maaş SGK Avans Hesabı

Emeklilere 3 maaş avans müjdesi geldi. SGK tüm emeklilere 3 maaşları tutarında faizsiz, masrafsız avans verecek. Emeklilere verilecek avans tüm...

Kapat