Bitcoin Yatırımı Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Bugünlerde dünyanın en popüler sanal (digital) para birimi olan Bitcoin üzerine yapılan yatırımlar yoğun olarak tartışılıyor. Uzmanlar Bitcoin’in hangi ölçüde güvenli olduğunu, sanal paranın korunması için neler yapılması gerektiği konusunda ateşli tartışmalar sergiliyorlar.

Türkiye’de pek tanınmadığı, yeni yeni gelişmeye başladığı için öncelikle Bitcoin’in ne olduğunu, nasıl yatırım yapıldığını biraz açmakta fayda var. Sanal bir para birimi olan Bitcoin, bildiğimiz klasik gerçek paralardan farklı olarak digital imzayla korunuyor ve işlemler sadece internet ortamında çevrimiçi gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla çevrimiçi yapılan her işlem gibi Bitcoin de siber korsanların hedefi haline gelebiliyor.

Bitcoin işlemleri, henüz çok yeni olduğu halde şimdiden 1 milyar doları bulan piyasa değeri nedeniyle uluslararası finans çevrelerinde ilgiyle takip ediliyor. Sosyal mühendislik taktikleriyle Bitcoin sahiplerini aldatmayı başaran saldırganlar, e-mail hesaplarına sızarak kullanıcıların şifrelerini sıfırlamayı başardılar. Digital cüzdanları ele geçiren saldırganlar, daha şimdiden 4.100 Bitcoin’in sahibi oldular. Bu rakam klasik para ölçüleriyle yaklaşık 1.2 milyon dolara denk geliyor.

Geçenlerde Hong Kong’da bir başka saldırının daha gerçekleştiği, çalınan miktarın 5 milyon doları bulduğu açıklandı. Bitcoin işlemleri geri alınamadığı ve kullanıcılar resmi olarak belgeleyemediği için çalınan Bitcoin’lerin sahiplerine teslim edilmesi mümkün olamıyor.

İnternet ortamında Bitcoin işlemi yapabilmek için bilgisayarın yüksek işlemci gücüne sahip olması gerekiyor. Bu işlemci gücünü elde etmeyi hedefleyen saldırganlar, kullanıcıların sistemlerine sızarak Bitcoin köleleri yaratıyorlar. Popüler Bitcoin sitelerinin benzerleri yaratılmak suretiyle kullanıcıların verileri ve sanal cüzdanları çalınıyor. Bitcoin’leri muhafaza etmek için digital cüzdanların olması şart… İşin kötüsü, sistemlere sızarak digital cüzdanlar da korsanların hedefi oluyor.

Bir anda popüler olmasıyla hızla büyüyen Bitcoin piyasasını zora sokacak zararlı yazılımlar da çoğalmaya başladı. Bitcoin piyasasını tehdit eden zararlı yazılımların çoğalmasıyla dünya çapında 12 binden fazla kişisel bilgisayarın olumsuz etkilendiği bildiriliyor. Kullanıcıların bu tür yazılımları indirmekten kaçınması en doğru çözümlerden birisi…

Bitcoin’lerinizi korumak için dikkatli olmalı, aşağıdaki tedbirleri bir an önce uygulamanız gerekiyor.

◾Günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoin’i hesabınızda tutun ve geri kalanı daha güvenli ortamlarda saklayın. Kullanıcılar sanal paralarını saklamak için çevrimdışı cüzdanlar yaratabilirler.

Çevrimiçi hizmetleri dikkatle seçmelisiniz. Bitcoin işlemleri geri alınamıyor. Bu sebeple işlemler sırasında tanınan ve güvenilir platformları tercih etmenizde yarar var.

◾Bitcoin cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedekleyin. Bilgisayardaki bir hataya ya da olası bir cihaz çalınmasına karşılık bir kopya almak, daha sonra cüzdanın yeniden kullanımına olanak tanır.

◾Bitcoin cüzdanınızı şifreleyin. Şifreleme, Bitcoin cüzdanınıza bir güvenlik katmanı daha sağlar ve olası hırsızlıklara karşı önlemleri artırır.

◾Bitcoin yazılımınızı güncelleyin. Teknik eksiklikler ya da güvenlik açıklarının giderilmesi için güncellemelerin yapılması şart…

◾Eğer mümkünse birden fazla imzalama seçeneği kullanın. Bu sayede bir şifreyi kaptırsanız bile güvende kalırsınız.

◾Bilgisayarınızı da güvende tutun. Bitcoin hesabını güvende tutmak için mutlaka hesaba erişilen bilgisayarın da güvende olması gerekiyor. Bu sebeple bilgisayarınızı sürekli güncel tutarken, resmi sayfalardan indirme yapmaya ve zararlı yazılımı önleyen programlarla sisteminizi taramaya özen gösterin.

Kayıt dışı bir ekonomik hareket yarattığı için yeraltı dünyasının kullanma eğilimi içinde olduğu Bitcoin’i artık resmi yoldan para kazanan tüccarlar ve sıradan kullanıcılar da kullanıyor. Bir şekilde Bitcoin’in kullanım alanları daha güvenilir ve yasal işlemlerden oluşsa da siber saldırganların Bitcoin sahiplerini pek rahat bırakmayacağı kesin…

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Biriken Borcu Kapatmak İçin Denizbank Borç Transferi Kredisi

Denizbank, farklı bankalara borcu biriken, ödemekte zorlanan, yüksek faiz oranları yüzünden bunalanlar için yeni bir fırsat sağlıyor. Halk arasında borç...

Kapat