Kredi Kartına En Fazla 9 Taksit Dönemi Başlıyor

Kamuoyunda “Kredi kartına taksit ayarı” olarak bilinen yeni düzenlemenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan BDDK Başkanı Mukim Öztekin, genel taksit sayısının, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacağını söyledi.

BDDK’nın yaptığı açıklamaya göre, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılıyor. Beyaz eşya ve mobilya alımlarında ise taksit üst sınırı 12 ay olarak belirleniyor.

“Otomobil almak için kullanılan taşıt kredilerinde, konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, yapacakları düzenlemeyle kredi kartlarının taksitlerine sınırlamalar getirileceğini belirterek, “Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak” dedi.

Ortalama Taksit Süresi 9 Ay

Öztekin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir. Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir.”

Bir diğer düzenleme taslağıyla da otomobil alımında kullanılacak taşıt kredilerine yeni sınırlamalar getirildiğini ifade eden Öztekin, şöyle devam etti: “Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecek. Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin 50 bin lira ve altı olması halinde yüzde 70; taşıt değerinin 50 bin lirayı aşması halinde ise bedelin 50 bin liraya kadar olan kısım için % 70; 50 bin liranın üstünde olan kısım için % 50 olarak sınırlandırılıyor. Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Odeabank Ne İstersen Bank’O Sende Kampanyası

Ülkemizin en yeni bankası Odeabank'ın geniş ilgi toplayan kredi kartı Bank'O Card Axess'in tüm müşterileri için başlattığı "Ne istersen, Bank'O...

Kapat