Kredi Kartında Limit Gelirin En Fazla 4 Katı Olacak

Kısaca BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartlarına tek limit uygulamasında hazırlıklarını tamamladı. Konunun bu haftaki kurul toplantısında gündeme alınması ve kredi kartı limitlerinin aylık gelirin dört katıyla sınırlandırılması planlanıyor.

BDDK yetkilileri, kredi kartlarındaki üst limitin kart sahibinin aylık gelirinin en fazla dört katıyla sınırlandırılması yönündeki önerinin bu haftaki kurul toplantısında görüşülmesini bekliyorlar.

Tek limit uygulamasının hayata geçirilmesiyle birlikte, kredi kartı sahiplerinin, ek kartları dahil bütün bankalarda oluşturulabilecek toplam kredi kartı limiti, belirlenecek üst limiti geçemeyecek. Ancak BDDK yetkililerinin, aylık gelir hesaplaması ve beyanıyla ilgili birtakım çekinceleri var. Şu anda kredi kartı sahibi olan öğrenciler, ev kadınları, serbest meslek sahipleri gibi geniş bir kesimin aylık gelirini beyat etmekte zorlanacağı öngörülüyor.

BDDK yetkilileri bu konuda, “Eğer her kart sahibinden ilk limiti belirlemek için bir gelir belgesi istenecekse; bu, kredi kartını sorunsuz ödeyen müşterilerde de haklı bir memnuniyetsizlik yaratacaktır. Ancak, BDDK’nın bu yönde bir karar alması durumunda bankalar ister istemez uymak durumunda kalacaklar, zamanla alışılır.”

Öte yandan böyle bir uygulamanın, halen kullanıma açık durumda olan, ancak kullanılmayan kredi kartlarının bir miktarının da kapanmasına yol açması bekleniyor. BDDK, asgari ücretlilerin kredi kartı limitinin de asgari ücret kadar olmasını öngören bir yönetmeliğin hazırlığını da sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Bankası Faizsiz Taksitli Nakit Avans Kampanyası

Ziraat Bankası'nın Taksitli Nakit Avans kampanyasıyla tüm nakit ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartını kullanarak yapacağınız nakit çekimlerinde 12...

Kapat