Dolar Yeniden 2 Liranın Altına Düşer mi?

Merkez Bankası’nın sürekli müdahalesine rağmen doların bir türlü 2 Liranın altına düşmemesi karşısında piyasaların endişeli bekleyişi devam ediyor. Amerikan Merkez Bankası (FED), Eylül ayında tahvil alımlarını 85 milyar doların altına düşürmediği halde Türkiye’de doların henüz 2 liranın altına inmemesi tedirginliği artırıyor, piyasa uzmanları “Dolar daha da yükselirse ne olur?” sorusuna cevap bulmaya çalışıyorlar.

FED’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltacağı beklentisiyle yatırımlar, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden çıkıp gelişmiş ülkelere yöneliyor. Bu süreçten en fazla etkilenen ülkelerden biri de Türkiye. Mayıs ayından beri Türkiye piyasasından önemli miktarda yabancı çıkışı yaşandı.

Önümüzdeki dönemde, gelişmekte olan ülkelere akan fonun, son 5 yılın altında kalması bekleniyor. Bu durum haliyle yatırımcıları tedirgin ediyor. Türkiye’nin yüksek cari açığının yanısıra özel sektörün yaklaşık 165 milyar dolarlık borcunun bulunması da önemli bir risk oluşturuyor.

Mayıs Öncesine Döner miyiz?

Yabancı kurum raporlarında da Türkiye için görünümün kötü olmadığı ancak, Mayıs öncesi yaşanan olumlu tablonun bugün artık var olmadığı biliniyor. Hatırlanacağı gibi Mayıs ayında faizde yüzde 4’ler, borsada 90 binler, dolarda ise düşük seviyeler görülmüştü. Uzmanlar yakın dönemde bu oranların bir daha görülmeyeceğini söylüyorlar. FED’in yanısıra siyasi gelişmelerin de piyasalar tarafından yakından takip edildiğini ifade ediyorlar.

“Bu dönemde yatırımcı ne yapmalı?” sorusunun yanıtı ise şöyle veriliyor: “Borsa İstanbul’un aşağı çekilmelerinde hisse alınabilir. Portföylerde yüzde 30 hisse senedi, yüzde 20 – 30 mevduat, yine yüzde 20-30 oranında değişken özel sektör tahvillerini öneriyoruz. Bir miktar da döviz eklenebilir.”

Yerli Aynı Noktada Takılı Kalıyor

Piyasalarda önümüzdeki döneme ilişkin olumlu bir tablo yok ama piyasa uzmanları yine de her dönemin kendi içinde fırsatlar verdiğine inanıyorlar. Yerli ve yabancı yatırımcıların farklı davranışlar gösterdiği gözleniyor. Yerli yatırımcı özellikle borsanın düşüş dönemlerinde para kazanmasını bilmiyor. Oysa vadeli işlemlerde açığa satmak suretiyle yatırımcı portföyünün pozisyonunu hedge etmesi mümkün… Türk yatırımcısı bu şekilde davranmıyor. Uzunca bir dönem portföyünü taşıyor. Bir başka deyişle taşıdığı pozisyona takılı kalıyor. Ancak, risk almanın da profesyonellik gerektirdiği bir gerçek… Bu nedenle profesyonel danışmanlık almaları gerekiyor.

Portföyler Hisse Senedine Kayıyor

Doların yönünü 2 Liranın altına, aşağı kırması için portföy yatırımlarının tekrar kuvvetlenmesi şart… FED’in varlık alımlarını azaltması masadan kalkmadı. Bu ihtimal aralık veya ocak ayına ertelendi. Bu durum portföy tercihlerini de sabit getiriden hisseye yöneltti. Mayıs ayından bu yana Türkiye gibi ülkelerden gelişmiş ülkelere yönelim olduğu gözleniyor. Doların değer kaybı için bunun tersine dönmesi gerekiyor.

Piyasaların önünü görebilmesi için uzun bir süreç var. FED önce varlık alımlarını azaltmaya başlayacak, bunu bitirecek ve faiz artışlarına başlayacak. Ancak FED’in yapacağı faiz artışları 2016’dan önce olmayacağı için dövizde volatilite yüksek kalmaya devam edecek. Dolayısıyla 2016 yılına kadar dolarda kalıcı bir düşüş beklenmediği gibi önümüzdeki 2 yıllık süreçte 2.50 Liraya yükselmesi uzak bir ihtimal değil…

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ING Bank’tan 99 TL Taksitle 7.000 TL Bayram Kredisi

ING Bank'ın Kurban Bayramı için "İhtiyaçlar yüzünden içiniz şişmesin" sloganıyla startını verdiği bayram kampanyası, 99 TL taksitlerle 7.000 TL kredi...

Kapat