İcra Takibine Düşmüş Kredi Kartı Borcu Nasıl Öğrenilir

İcra takibine düşmüş kredi kartı borcunuz olup olmadığını öğrenmenin en kestirme yolu hiç kuşkusuz çalıştığınız banka şubesine gidip müşteri temsilcinizden öğrenmektir. Ayrıca LBT gibi varlık yönetim şirketleri de bu borçları devralmış olabilirler. Böyle olsa bile çalıştığınız banka size gerekli bilgileri verecektir. Bunları bankanızdan öğrenebilirsiniz.

LBT gibi varlık yönetim şirketlerinin bazılarının internet sitesini ziyaret ettiğinizde kimlik bilgilerinizi girmek suretiyle devralının borcunuz olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca çağrı merkezleri üzerinden de gerekli bilgiye ulaşmanız mümkün… Çağrı merkezini aradığınızda “şu bankaya şu kadar borcum var, bu size devroldu mu?” şeklinde soru yöneltmeniz yeterli olur. Kredi kartı borcunuzun hangi durumda olduğunu, yani idari takipte veya hukuki takipte olup olmadığını böylece öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun icralık olduğunu öğrenmenin en kötü şekli hiç kuşkusuz haciz gelmesidir. Haciz bilgisi şu an oturduğunuz eve geldiği gibi eskiden oturduğunuz eve de gelebilir. Evinizi değiştirdiğinizi çalıştığınız bankaya zamanında bildirmediyseniz büyük ihtimalle eski evinize gelecektir. Bu durumda doğrudan doğruya haciz şokuyla karşılaşabilirsiniz.

İcra ve haciz işlemiyle karşılaşmanız halinde yapmanız gereken tek şey çalıştığınız bankayla görüşmektir. Borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumda bile olsanız bunu mutlaka yapmanız gerekir. Bankaya başvurarak hukuki süreci bir an önce durdurmalı, bütçenize uygun ödeme planı oluşturmak için anlaşma sağlamalısınız.

Unutmayın ki hukuk sistemi Türkiye’de ucuz bir sistem değildir. Bu nedenle borcunuz hukuk sisteminin içerisine düşmeden bankayla anlaşıp bir ödeme planı üzerinde anlaşmak en doğrusudur. Banka hukuki süreci başlatmış olsa bile bir an önce harekete geçerek bu masraflı süreci kesmek, yapılabilecek en doğru ikinci hareket olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Halkbank Yeşil Işık Taşıt Kredisi Avantajları

Halkbank sonbahar sezonuna hayalinizdeki otomobile yeşil ışık yakacak Halkbank Yeşil Işık Taşıt Kredisi'yle başlıyor. Bir devlet bankasından beklenen düşük faiz...

Kapat