1000 TL Limit Sadece Yeni Kartlar İçin Geçerli Olacak

BDDK önceki hafta yaptığı duyuruda, geliri 1000 TL’nin altında olanların kredi kartlarına 1000 TL limit sınırlaması getirildiğini açıkladı. Ancak bu limit sınırlamasının tüm kart sahiplerini kapsayıp kapsamadığı anlaşılamadı. Kamuoyunda süregelen tartışmalar üzerine BDDK’nın bir üst düzey yetkilisi yaptığı açıklamada, bu uygulamanın sadece yeni kart sahipleri için geçerli olacağını bildirdi. Yani şu anda geliri 1000 TL’nin altında olduğu halde 1000 TL’nin üzerinde limiti olan kart sahipleri yeni uygulamadan olumsuz etkilenmeyecek.

BDDK’nın yönetmelik taslağını yayınlamasının ardından, yeni uygulamaların özellikle asgari ücretlileri, geliri tam olarak belli olmayanları ve kayıtdışı çalışıp da bir şekilde kredi kartı olanları nasıl etkileyeceği, mevcut kart limitlerinin düşüp düşmeyeceği kamuoyunda geniş bir tartışmaya yol açtı.

BBDK’nın bir üst düzey yetkilisi, “Başta asgari ücretliler ve kayıtdışı çalışanlar olmak üzere, limitin sınırlanması koşullarını taşıyanların telaşlanmasına gerek yok. Sözkonusu 1000 TL’lik limit sınırlaması yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2014 tarihinden sonraki kredi kartı başvuruları için geçerli olacak” dedi. Taslağın geçmişte alınmış kredi kartlarını kapsaması durumunda tam olarak kaç kişiyi etkileyeceği bilinmiyor. Bu nedenle BDDK’nın yönetmeliğin geçmişi kapsaması durumunda, işlerin çok daha karmaşık hale geleceği öngörüsüyle sadece yeni kredi kartı başvuruları için geçerli olması yoluna gittiği kaydedildi.

Türk bankacılık sisteminin özellikle küresel kriz ortamında sağlam duruşuyla tüm dünyanın dikkatini çektiğini belirten BDDK yetkilileri, “Bu saatten sonra sektörde tüm taşları yerinden oynatacak şekilde kararlar almak doğru değil. Geçmişte iyi geliri varken yüksek limitli kredi kartı almış, ama zamanla işleri bozulmuş, bir şekilde bugüne kadar kartlarıyla idare etmiş insanlar var. Bunların birdenbire limitlerini düşürmek doğru değil. Ancak ödeme konusunda oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmek için de asgari ödeme limitini artırarak sistemi tehdit edecek unsurların azaltılması hedeflendi” şeklinde konuştu.

BDDK’nın yönetmeliğini hazırlayan ekip içinde yer alan üst düzey bir yetkili de, 1000 TL’lik limit sınırlamasının mevcut kartları da kapsaması konusunun hazırlıklar sırasında tartışıldığını belirterek, şunları aktardı: “Tartışmaların sonunda limit sınırlamasının sadece yeni kartlar için geçerli olmasına karar verildi. Çünkü şu anda kullanımda olan 57 milyona yakın kredi kartı var. Bunlara bir de banka kartlarını ve bağlı ürünleri ekleyince ortaya çok ciddi bir rakam çıkıyor. Bütün bu kartların limitlerini gelire göre yeniden belirlemek, tüketiciye bunların bildirimlerini yapmak, tüketiciyle yeniden kredi kartı sözleşmesi imzalamak hem bankalar hem tüketicilere ekstra bir iş yükü getireceğinden bundan vazgeçildi.”

KREDİ kartı limitine sınırlama getirilmesiyle ilgili uygulamanın 2014’ün başından itibaren uygulanacak olmasının yeni kredi kartı başvurularında patlamaya neden olabileceğine dikkat çekildi. Mevcut şartlarda tüketicinin banka nezdindeki kredisi ve gelir durumu baz alınarak kredi kartına limit verilmesi sözkonusu. Özellikle 1000 TL’nin altında geliri olanlar ve gelirini tam olarak belgelemek istemeyenlerin yıl sonuna kadar 1000 TL’lik limit sınırlamasına takılmamak için yeni kredi kartı alma yolunu tercih etmeleri bekleniyor.

Süre dolsa da telaşa gerek yok

BDDK’nın yönetmelik taslağının Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) görüşleri alınarak son haline kavuşturulduğunu belirten BDDK yetkilileri, kredi kartına limit uygulamasının kesinlikle yeni kredi kartı başvuruları için geçerliği olacağı vurgulayarak, “Kredi kartı süresi dolsa bile ödemelerini aksatmadığı sürece mevcut limitleri geçerli olacak. Bankanın mevcut müşterisinin kredi kartının limitinin düşürülmesi sadece tüketiciyle banka arasındaki kredi kartı sözleşmesinin yenilenmesi durumunda sözkonusu olabilecek” şeklinde bilgi verdi.

Vatandaşlar ise iş hayatında oldukça yaygın olan başka bir soruna dikkat çekiyorlar. Bilindiği üzere 1000 TL’nin çok üzerinde maaş aldığı halde sanki asgari ücretle çalışıyormuş gibi gösterilen milyonlarca çalışan var. Bunların gerçek maaşı daha yüksek limitli kredi kartı almaya yeterli olduğu halde asgari ücretle çalışıyormuş gibi gösterildikleri için 2014’ten itibaren 1000 TL limit engeline takılacaklar. Düşüncesini açıklayan vatandaşlar, limitlerini düşürecek bu soruna çözüm bulunmasını talep ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Finansbank Otomatik Fatura Ödeme Talimati’na 90 TL ParaPuan

Faturalarınızı otomatiğe bağlayıp üstüne bol bol ParaPuan kazanmak isteyenlerin bugünlerde bir Finansbank şubesine uğramasında yarar var. Finansbank'a bireysel kredi kartından...

Kapat