Kredi Kartı Kullanırken Bu Hataları Yapmayın

Bankalardan kredi kartı alırken yaptığımız çok sayıda hata var. Bunların bir kısmı ufak tefek hatalar ama zaman zaman öyle ciddi yanlışlara düşüyoruz ki, yaptığımız o hatanın bedelini aşırı borçlanarak ödemek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla kredi kartı alırken işi baştan sıkı tutmak, dikkatli hareket etmek büyük önem kazanıyor.

Kredi kartı alırken dikkat etmemiz gereken hususların başında, gereğinden fazla kredi kartını cüzdanımıza doldurmak geliyor. Üç beş tane kartı aynı anda kullanmaya başlayıp limitlerinden yararlanmak belki başlangıçta hoş gelebilir, uzun zamandır hayallerimizi süsleyen herşeyi kısa sürede satın alabilmenin keyfine doyum olmaz ama cüzdanımızdaki her kredi kartının ayrı bir tehlike sinyali olduğunu unutmamalıyız.

İkinci büyük hata ise, taksitlere ve kampanyalara kanıp kredi kartımızın bütçesini aşarak harcamalar yapmak… Düzenlenen kampanyaların cazibesi karşısında çoğu zaman kendimizden geçiyoruz ama karşımıza yeni bir kampanya çıktığında bütçemizi de düşünmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.

Üçüncü hatamız ise, kredi kartı limitimizi kolayca aşabiliyoruz. Limitimiz belki harcama kapatisetimizin çok üstündedir ama bunu belli bir düzeye indirmek de bizim elimizde… Gelirimiz azalmışsa, artık baş edemeyecek noktaya geldiysek çalıştığımız bankayı arayıp limitimizi düşürmek de bizim elimizde… Her zaman limitimizi artırmak isteyecek değiliz ya, gerektiğinde düşürmesini de bilmeliyiz.

Kredi Kartı Kullanırken Bu Hataları Yapmayın

Dördüncüsüne gelince, kredi kartımızı çoğu zaman bir prestij kazanma aracı olarak görüyoruz. Örneğin dostlarımızla bir yemeğe gittiğimizde kredi kartımızı çıkarıp hesabı ödemek bize prestij kazanmak gibi geliyor. Oysa o hesabın sonradan ödenmesi de var, bütçemizi aşan miktarlarda kredi kartı harcaması yaptıysak, o hesabı uzaylılar ödemeyecek. Ödeyen yine biz olacağız ve bütçemizin üstünde harcamanın bedelinin hiç de hoş olmadığını göreceğiz. Kredi kartımızı bir prestij kaynağı olarak görmek de büyük hatalarımızdan birisi…

Bütün uzmanlar kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu ısrarla söylüyorlar. Kredi kartının asla bir borçlanma aracı olmadığını vurguluyorlar. Bütçemizi aşan borçlanmaları kredi kartımız üzerinden yapmanın büyük hatalardan birisi olduğunu aklımızdan çıkartmayalım. Unutmayalım ki zenginliğe ve refaha giden yol, bütçemizi aşan borçlanmalardan değil, kredi kartı limitimizden az harcama yapmaktan geçiyor. Gelirimizden az harcayıp biraz kenara koyarsak, finansal özgürlüğümüze kavuşmuşuz demektir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Citibank % 1.09 Faizle 30.000 TL Kredi Kampanyası

"İhtiyaçlarınızı ertelemeyin. Hayatınızı 'YENİ'leyin" sloganıyla yola çıkan Citibank, haziran ve temmuz ayları boyunca devam edecek avantajlarla dolu bir ihtiyaç kredisi...

Kapat