Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayalimizdeki otomobile sahip olmanın en kolay yolu elbette taşıt kredisi kullanmaktır. Türkiye’de bulunan tüm bankaların müşterilerine sunduğu taşıt kredisi fırsatı otomobil kredisi olarak da bilinir. Satın almayı düşündüğümüz aracın % 75’lik kısmını istediğimiz bankadan taşıt kredisi olarak alabiliriz. Bir başka deyişle otomobil fiyatının % 25’ini peşin ödedikten sonra geri kalan % 75’ini her bankadan otomobil kredisi almak suretiyle belli bir vade içerisinde ödeyebiliriz.

Diğer tüm ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alırken de öncelikle kendi ödeme planımıza veya ödeme dengemize bakmamız gerekiyor. Gelir – gider durumumuzu kontrol ettikten sonra alacağımız taşıtın fiyatına bakıp, maksimum % 75’ine kadar herhangi bir bankadan kredi kullanabiliriz. Bu noktada alacağımız kredinin faiz oranına, miktarına ve vadesine dikkat etmeliyiz. Bu noktada hesabımızı iyi yapmalıyız ki, ileride ödemekte zorlanacağımız bir ödeme planına imza atmayalım. Bu yüzden bütçemize en uygun faiz oranını ve vadeyi seçmeli, kararımızı buna göre vermeliyiz.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu noktada ödeme planı çok önemlidir. Uzun vadeyi seçerken gereksiz yere fazla faiz ödemek zorunda kalabiliriz. Veya tam tersine kısa vadeyi seçtiğimizde taksit ödemeleri yüksek olacağı için ileride ekstra bir durum ortaya çıktığında taksit ödemelerinde zorlanabiliriz. Burada önemli olan doğru vadede, doğru faizle, doğru otomobili seçmemiz, ödeme planını buna göre oluşturmaya özen göstermektir. Bütçemizi ve yakın gelecekteki diğer ödemelerimizi gözeterek oluşturacağımız ödeme planları, hedefimize zorluk çekmeden varmamızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bankaların 444 Müşteri Hizmetleri Telefon Numaraları

Bankalara en kısa yoldan 444 ile başlayan müşteri hizmetleri hattını arayarak ulaşıyoruz. Son dönemlerde internet bankacılığı eskiye kıyasla yaygınlaşsa da,...

Kapat