Otomobil Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otomobil ya da taşıt kredisi alırken, diğer bireysel kredilerde olduğu gibi öncelikle ödeme planımıza, ödeme dengemize bakmamız gerekir. Taşıt kredisi alırken gelir gider durumumuz ile almayı düşündüğümüz otomobilin fiyatını karşılaştırmamızda fayda var. Eğer dengeler yerli yerindeyse hayalimizdeki otomobili almak için kredi çekmenin tam zamanı demektir. Ancak hayallerimizin cazibesine kapılıp kendimizi kandırmamamız gerekir. Aksi takdirde otomobil hayalimiz hüsranla sonuçlanabilir.

Seçtiğimiz aracın maksimum yüzde 75’ine kadar kredi alınabildiğini bilmeyen yok. Bu durumda geri kalan yüzde 25’lik kısmı çözmek tamamen bize düşüyor demektir. Eğer elimizin altında birikmişimiz varsa mesele yok ama peşinatı yatırmak için de ayrıca borçlanmak, tamamen bizim kişisel bütçe dengeleriimize bağlı olduğu için dikkatli hareket etmek, ileride zorluk yaşamamak için önemlidir.

Otomobil kredisi alırken dikkat etmemiz gereken üç önemli husus, çekeceğimiz kredinin faiz oranı, ödeme planı ve vadesidir. Ödeme planı bu noktada kritik önem arz eder. Yarın öbür gün zorlanacağımız bir ödeme planınından uzak durmamız gerekir.

Çok önemli bir faktör olan ödeme planı üzerinde biraz daha durmakta fayda var. Uzun vadeye yayılmış bir ödeme planı ilk bakışta belki cazip gelebilir ama doğal olarak faizi yüksek olacaktır. Yüksek faiz ödemek zorunda kalırsak bütçe dengelerimiz bozulur. Uzun vadeli ödeme planının sakıncası buradadır. Ancak düşük faiz ödeyeceğiz diye kısa vadeli ödeme planı tercih etmek de bir o kadar risklidir. Kısa vadeli ödeme planında aylık bazda taksitler yüksek olacağı için kısa vadede gelirimizde bir bozulma olursa bu defa taksitleri ödeyememe riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Burada önemli olan aile bütçemizi objektif şekilde değerlendirmektir. Bunu başarabilirsek, otomobil kredisini doğru vade ve doğru faiz oranıyla çekme şansına kavuşabiliriz. Aksi takdirde kendimizi yanıltmak, ödemekte zorluk çekeceğimiz bir yükün altına girmek anlamına gelir ki hayalimizdeki otomobile kavuşup keşfini süreceğiz diye düşünürken hayatımızın altüst olmasına bile yol açabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
85 TL Taksitle Kesin Onaylı Kredi Denizbank Cebimde Kredi

Denizbank Cebimde Kredi bahar kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Mayıs ayında başlayan kredi kampanyası kapsamında ön onaylı değil, kesin onaylı kredi...

Kapat