Kredi Kartı Borcundan Kurtulmanın 3 Çaresi Var

Kredi kartlarının çağdaş ve yararlı bir ödeme aracı olduğuna kuşku yok. Hayallerimizi süsleyen herşeyi kısa sürede alabilmemize aracılık ederken borcumuzu vadeye yayarak hayatımızı kolaylaştırıyor. Yakın gelecekte daha çok kazanacağımızı biliyorsak, ihtiyacımız olan birçok ürünü daha önceden almamızı sağlıyor. Gelirimiz artınca da bankaya olan borcumuzu vadeli şekilde ödüyoruz.

Ancak tüm uzmanların söylediği gibi kredi kartımızı bilinçli kullanmazsak, onu sadece bir borçlanma aracı olarak görürsek, “daha zamanı var, ileride bi şekilde ödenir” diye düşünerek aşırı borçlanmaya girersek yüksek miktarlı kredi kartı gecikme faizleri hayatımızı cehenneme çevirebilir. Plansız programsız haddinden fazla borçlanmanın getireceği yıkım ve acıları yaşamak zorunda kalırız.

Bilerek veya bilmeyerek aşırı borçlanma ve kredi kartı borçlarını ödeyememe noktasına geldiyseniz, borç yükünü hafifletmek için önerebileceğimiz üç yol var. Bunların hepsinin ortak özelliği şu: Aslında borcunuzdan kurtulmuyorsunuz, borç yine duruyor ama ödeme koşullarını hafifleterek daha rahat koşullarda borcunuzu ödeme fırsatına kavuşuyorsunuz.

Bankanızla temasa geçin

Öncelikle kart borcunuzu yeniden yapılandırması için bankanızla direkt temasa geçin. Ödeyebileceğiniz, bütçenize uygun bir ödeme planında ısrarcı olun. Unutmayın, borcunuzu ödeyebilmeniz bankanızın da lehine olacaktır. Bu nedenle sizi dikkatle dinleyecek, borcunuzu ödeyemeniz için neler yapabileceğinizi anlatacak, size yol göstereceklerdir.

Başka bir bankadan ihtiyaç kredisi almaya çalışın

Kart borcunuzdan dolayı henüz takibe düşmemişseniz ve dolayısıyla sicil kaydınızda bir olumsuzluk yoksa borcunuzu bir başka bankadan kullanacağınız bir krediyle kapatmaya çalışabilirsiniz. Tüketici kredilerine ödeyeceğiniz faiz, kredi kartı gecikme faizinizden daha düşük kalacaktır.

Ancak başvuracağınız bu yeni kredide amacınızın borç transferi olduğunu özellikle belirtmenizde fayda var. Kredi başvurularında dürüst olmak her zaman sizin lehinizedir. Gelir durumunuz, istihbarat, kredi geçmişiniz gibi size özel bilgilere göre sizden talep edilebilecek teminat ve kefil durumu değişebilir.

Başka bankaya borç transferi yapın

Kredi kartı borcunuzu bir başka banka kredi kartına transfer edebilirsiniz. Bazı bankalar diğer bankalardaki kart borçlarınızı sizin adınıza kapatıp mevcut borcunuzu yeni kredi kartınıza transfer ediyor. Siz ise taksitlendirilmiş ve belirli bir faiz + masraf uygulanmış borcunuzu yeni kredi kartınız üzerinden ödeme olanağı buluyorsunuz.

Buna borç kapatma kredisi, borç transferi kredisi, borç çevirme kredisi gibi isimler veriliyor. Bu yöntemin kredi kullanarak kapatma yönteminden avantajı ise tüketici kredisine nazaran daha az masraf ödüyor olmanızdır. Uygulanan faiz oranı ise (ortalama % 1) tüketici kredileriyle hemen hemen aynı oranda…

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar 2 TL olur mu senaryosu tartışılıyor

Türkiye piyasalarında cuma günü 1.85 seviyesini aşan doların 2 TL'ye yükselip yükselemeyeceği konuşulmaya başlandı. Konu hakkında görüş bildiren finans uzmanları...

Kapat