Konut Kredisi Faizleri Yüzde 40 Düştü

Türkiye’de konut kredisi faizleri, 2012 yılına göre yüzde 40 oranında düşerek yüzde 0.69’a kadar indi. Bankadan kullanılan 100.000 TL’lik kredinin aylık ödemesi ise 839 TL’ye kadar geriledi.

Merkez Bankası’nın üstüste yaptığı faiz indirimleriyle birlikte hızla gerilemeye başlayan konut kredisi faiz oranları, 2012 yılı başındaki seviyelere göre yüzde 40 düşüş gösterdi. Şu anda aylık % 0.69 gibi rakamlarla konut kredisi alınabiliyor. Ancak uzmanlar bu oranın daha da aşağı kayabileceğini, çok yakında % 0.65 gibi faiz oranlarının konuşulabileceğini telaffuz ediyorlar. Bankaların liste faiz oranlarının altında konut kredisi almanın mümkün olabildiğine dikkat çeken uzmanlar, bankaların liste faiz oranlarının değil, şubede pazarlıkla ulaşılabilen faiz oranlarının geçerli olduğunu söylüyorlar.

Faiz oranlarının % 0,69’lara gerilemesinin vade seçeneklerinin uzatılmasını ve aylık ödeme tutarlarının düşmesini sağladığını ifade eden finans çevreleri, 100.000 TL tutarındaki konut kredisinin taksitlerinin 10 yıl vadede 1.228 TL’ye kadar düştüğünü ifade ediyorlar. 10 yılın üzerindeki vadelerde ise bu rakam 839 TL’ye gerilemiş bulunuyor.

Türkiye'de konut kredisi faizleri yüzde 40 düştü

Bu gelişme konut kiralarıyla kredi taksitlerini birbirine oldukça yaklaştırması açısından tüketicilerin lehine bir tablo ortaya çıkarıyor. Bugüne kadar kira öder gibi ev sahibi olmak isteyip de faizlerin yüksekliği ve vadelerin kısalığı nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremeyenlerin fırsatı kaçırmaması gerekiyor.

Yaklaşık 20 bankanın liste ve kampanya fiyatlarına göre % 10 ile 20 arasında daha indirimli kredi faiz oranları. tüketicilere gayrımenkul kredi danışmanlık şirketleri tarafından sunuluyor. Konut kredisi almak isteyenlere bu avantajdan yararlanmak için gayrımenkul kredi danışmanlık şirketlerine başvuruyorlar. Avrupa’da yaygın şekilde kullanılan sistem ile müşterilerimize banka banka dolaşmadan ihtiyaçlarına en uygun finansman seçenekleri ücretsiz olarak hesaplanıp kendilerine sunuluyor. Şirkette çalışan uzmanlar, tüketicileri ihtiyaç ve gelirine göre, en uygun faiz oranını veren banka şubesine yönlendiriyorlar.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TEB Cep Pratik Şifre Nedir, Nasıl Kullanılır?

TEB'in cep telefonu üzerinden ulaşmak isteyen müşterileri için hizmete aldığı Cep Pratik Şifre, Java uygulamaları destekleyen cep telefonlarına yükleyerek kullanabilen,...

Kapat