İnternette Kredi Kartıyla Alışveriş Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternetten alışveriş hacmi Türkiye’de günden güne artıyor. Her gün yenileri açılan alışveriş siteleri üzerinden online alışverişlerin gündelik hayatımızın önemli bir parçası haline geldiğini görüyoruz. İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapmak, güvendiğimiz sitelerden yaptığımız sürece elbette güvenlidir. Girdiğimiz sitede güvenlik önlemleri alınmışsa herhangi bir sorun olmayacaktır. Devlet kurumlarının sitelerine bilgi girerken, bilet satış sitelerinden ve büyük sitelerden alışveriş yaparken rahat olabiliriz.

Ancak buna rağmen tanımadığımız sitelerden kredi kartıyla alışveriş yaparken bilgilerimiz çok çeşitli yöntemlerle ele geçirilebilir. Bunların başında pishing ve farming yöntemleri gelir. İnternet üzerinden sahte form (sahte kontör sitesi formu gibi) gönderilerek sizden kredi kartı bilgilerinizi doldurmanız istenebilir. İnternette güvensiz sitelerden yapmış olduğunuz alışveriş sonucu kredi kartı bilgileriniz bir şekilde ele geçirilmiş olabilir. Bir başka yöntem de keylogger adı verilen programlardır. Bunlar klavye tuşlarına dokunuşunuzu izlemek suretiyle bilgilerinizi başka yerlere gönderebilir.

İnternette herhangi bir siteden alışveriş yaparken öncelikle o sitenin güvenliğinden emin olmalısınız. Buna doğalgaz, elektrik, su gibi fatura ödemeleri de dahildir. Fatura ödemelerinizi dahi bildiğiniz, güvendiğiniz siteler üzerinden yapmanızda her zaman fayda vardır. Girmiş olduğumuz sitenin güvenlik sertifikasının olup olmadığına mutlaka bakmamız gerekir. Sayfanın alt tarafında bir kilit olmasına, o kilidin kapalı olduğuna dikkat edin. Yeni nesil web sitelerinin güvenlik anlamında kendilerini çok geliştirdiğini, istediğiniz takdirde site güvenliği hakkında bilgi verebilecek noktaya geldiğini de aklınızda bulundurun.

İnternette Kredi Kartı Güvenliği

Bunların dışında herhangi bir şekilde kredi kartı bilgilerinizi isteyenlere kesinlikle vermemelisiniz. Bilgisayarda bir tarama yaparak gerekli anti-virüs programlarını mutlaka kurmaya özen gösterin. Özellikle bankaların sağlamış olduğu bütün güvenlik önlemlerinden faydalanmakta yarar var. Örneğin sanal kart özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kredi kartınıza belirli bir limit tanımlayıp internette o limite kadar kullanımını sağlayabilirsiniz.

Alınabilecek bir başka tedbir de, kredi kartınızı normal zamanlarda internete kapatıp, sadece alışveriş yapacağınız zamanlarda açmak olabilir. Kredi kartı bilgileriniz ele geçirilmiş olsa dahi, en azından internet üzerinden kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu da internet güvenliğinizi artıran iyi bir tedbir olabilir. Bunlara dikkat ederseniz kredi kartı bilgilerinizi koruyabilir, ele geçirilse dahi kullanılmamasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ATM Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banka ATM'leri artık hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biri haline geldi. Maaş çekiyoruz, nakit kredi alıyoruz, havale gönderiyoruz, hesabımızı kontrol ediyoruz,...

Kapat