Garanti Bankası % 4.25 Faizle İhracat Kredisi

Garanti Bankası sadece ihracatçılara özel yıllık % 4.25 faiz oranı ve 1 yıla varan vadelerde ihracat döviz kredisi kullandırmaya başladı. 500.000 USD’ye (Amerikan Doları) kadar ihracat döviz kredisi 12 ay vadeyle kullanıldığı takdirde yıllık döviz maliyeti % 4.25 oluyor.

31 Mayıs 2013 tarihine kadar Garanti Bankası’na başvuru yapan ihracatçılar, döviz kredisi alarak ihracat işlemleri için finansman sağlayabiliyorlar. Ayrıca ihracat bedelinin değerini kaybetmemesi ve kur dalgalanmalarından negatif etkilenmemesi için forward ve opsiyon gibi alternatif işlemler Garanti şubelerinde gerçekleştiriliyor.

Garanti İhracat Kredisi Özellikleri

500.000 USD tutarlı ve 12 ay vadeli döviz kredisinin yıllık toplam maliyeti yıllık % 4,25 olarak belirlendi.

Garanti Bankası %4,25 Faizle İhracat Kredisi Kampanyası 12 ay vade, 500.000 USD veya 500.000 USD karşılığı Euro ile sınırlı…

Kampanyanın geçerlilik süresi 31 Mayıs 2013 tarihine kadar…

İhracat Döviz Kredisinin yıllık faizi % 4,25…

İhracat kredisi 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadelerde kullanılabiliyor.

Garanti Bankası İhracat Kredisi

Kredi spot döviz kredisi şeklinde kullandırılıyor. Bu nedenle sadece vadesinde anapara ve faiz ödenerek kapatılıyor. Vadesinden önce geri ödeme yapılamıyor. Kredinin vadesinden önce kapanması mümkün değil…

Kredi faizi vade boyunca sabit kalıyor, bu yönüyle ihracatçıya kolaylık sağlıyor.

Faiz tahakkukları ve tahsilatları kredi vadesine göre farklılık gösterebiliyor.

Sözkonusu kredilerle ilgili taahhüt kapama süresi 24 ay… Taahhüt kapama işlemleri yürürlükte olan mevzuat hükümleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Mevzuat hükümlerine göre; ihracatçı, kullandırılan kredi tutarı ve faiz toplamı kadar ihracat taahhüdünü gerçekleştirmekle yükümlü tutuluyor.

Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri

Garanti Bankası’nın ihracatçı firmalara sunduğu bir başka seçenek, Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu kredinin özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz:

Kapama Opsiyonlu Döviz Kredilerinde vadeden önce kredi tutarı kapatılabiliyor.

Bu seçenekte de kredi faizi, kredi vadesi boyunca sabit kalıyor. ancak ihracatçı firmanın talebi doğrultusunda vadeden önce kredi tutarının tamamen veya kısmen bir veya birkaç defada kapatılması mümkün oluyor.

Faiz tahakkuku ve tahsilatı vade sonunda yapılıyor. Ancak kredi riskinde yapılacak kısmi veya toplam kapamanın faiz tahakkuku ve tahsilatı aynı anda yapılıyor.

İhracat taahhütlü ihracat döviz kredisi ve kapama opsiyonlu spot döviz kredisinin her ikisi de, sadece İhracatçılar
Birliği üyesi ihracatçı firmalar tarafından kullanılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ING Bank % 0.69 Faizle Konut Kredisi

ING Bank, faizlerin hızla aşağı inmesine paralel olarak düşürdüğü yeni faiz oranlarıyla avantajlı konut kredisi fırsatı sunuyor. ING Bank'ın %...

Kapat