Dolar 2 TL olur mu senaryosu tartışılıyor

Türkiye piyasalarında cuma günü 1.85 seviyesini aşan doların 2 TL’ye yükselip yükselemeyeceği konuşulmaya başlandı. Konu hakkında görüş bildiren finans uzmanları arasında doların kısa vadede 2 TL’yi geçme ihtimalinin yüksek olduğunu savunanlar çoğunlukta… Bu durum “Dolar 2 TL’yi geçerse ekonomiyi nasıl etkiler?” sorusunu da beraberinde getirdi.

Dolar endeksinde son 3 yılın zirvesine yaklaşıldığını belirten finans uzmanları, önümüzdeki dönemde doların 2 lirayı, hatta üzerini görebileceğini düşünüyorlar. Doların yükselişinin Amerika’dan gelen iyi veriler neticesinde olduğunu söyleyemenin doğru olmadığını, Avrupa tarafına bakınca gerçekten çok ciddi sorunların halı altına sürüldüğünü ifade ediyorlar. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmesi gerektiği noktada faiz indirmeme konusunda ısrar etmesinin Avrupa’da işlerin net olarak iyi gitmediğini gösterdiğini savunuyorlar.

Euro-dolar paritesindeki gerileme, son 6 yıla bakıldığında şu an en zayıf trendi içinde bulunuyor. Euro-dolar paritesinin önümüzdeki günlerde 1,16’lara kadar gelmesi beklenirken; hatta önümüzdeki 3 – 4 yıl içerisinde 1’lere ve altına dahi görebileceği konuşuluyor. Avrupa’daki bu yapısal sorunların hala çözülememesi, birlik olmasının vermiş olduğu proaktif hareket edememe noktasında sıkıntı getiriyor. Bu da dünyada Euro’nun dolar karşısında değer kaybettiği müddetçe, doların ünümüzdeki günlerde daha çok değer kazanacağına işaret ediyor. Bu anlamda Avrupa sıkıntılı olduğu müddetçe tablo böyle gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Dolar 2 TL olur mu senaryosu tartışılıyorGelişmekte olan para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiği bir dönemden geçiyoruz. Türkiye de gelişmekte olan bir ülke konumunda olduğu için TL’nin dolar karşısında değer kaybettiği gözleniyor. Faizlerdeki gerilemeye baktığımızda bunu hemen görebiliriz. Faizler yıllık 6,38 iken Merkez Bankası politika faizlerinin yüzde 4,5’lara geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla arada çok ciddi makas var. Türkiye’nin kredi notunun artışıyla birlikte para akışı olacak beklentisi varken tam tersini görüyoruz. Belki önümüzdeki dönemde dolar TL’de 2’lerin, hatta 2’lerin üzerinin görüleceği beklentisi hakim…

Gelişmiş ülkelerin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla borç rasyosuna bakınca bugün Maastricht kriterleri Avrupa’da yüzde 60’larda iken borç rasyosunun yüzde 90’ların üzerine çıktığını görüyoruz. Bu oranların Maastricht kriterlerinin üzerinde çok ciddi olarak borçluluk durumu sözkonusu. Amerika, Japonya ve birçok gelişmiş ülkeye bakınca yüzde 100’ün üzerinde borçlarının olduğunu görüyoruz. Dünyadaki en büyük sorun bu olduğu söyleniyor. Bu sorunu halledebilecek yapısal adımlar atılmadığı sürece maalesef dünya ekonimilerinin belki de 2008 krizinden daha büyük krizi önümüzdeki yıllarda yaşayabileceği bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İnternette Kredi Kartıyla Alışveriş Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternetten alışveriş hacmi Türkiye'de günden güne artıyor. Her gün yenileri açılan alışveriş siteleri üzerinden online alışverişlerin gündelik hayatımızın önemli bir...

Kapat