ATM Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banka ATM’leri artık hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biri haline geldi. Maaş çekiyoruz, nakit kredi alıyoruz, havale gönderiyoruz, hesabımızı kontrol ediyoruz, hesaptan hesaba aktarım yapıyoruz, son hareketleri izliyoruz. Banka işlemlerinin neredeyse tamamını yakınını şubeye girmeden ve sıra beklemeden ATM’ler üzerinden yapar olduk.

Bu noktada ATM’lerin güvenli kullanımı önem kazanıyor. ATM’ler üzerinden yapılan dolandırıcılık girişimlerini, sahtekarlıkları hemen her gün duyuyoruz. Belki başımıza gelmedi ama ATM dolandırıcılığı bu kadar yaygın olduğuna göre ileride bizim de başımıza gelmeyeceğini kimse garanti edemez. O halde kendi tedbirimizi alıp ATM’lerin güvenli kullanımının inceliklerini öğrenmemiz gerekiyor.

Çalıştığımız bankanın ATM’sine gittiğimizde öncelikle güvenilir ve gerçek bir ATM olup olmadığını kontrol etmeliyiz. ATM’nin kart giriş yuvasına herhangi bir aparatın takılıp takılmadığını gözden geçirmek yararlı olur. Bankaların bu konuda güvenlik önlemleri almakta olduğunu biliyoruz. ATM’lerle ilgili uyarı sistemleri de var. Ancak dolandırıcılar da boş durmadığı için her gün yeni teknikler geliştiriyorlar. ATM’lerin kart giriş yuvalarına öyle düzenekler yerleştiriyorlar ki, sanki ATM’nin gerçekten bir parçasıymış gibi durabiliyor. PIN kodu girmiş olduğunuz yeri gören bir kamera yerleştirerek şifrenizi ele geçirebiliyorlar. Bu yüzden ATM’yi kullanırken üzerine herhangi bir şekilde fazladan aparat yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol etmekte fayda var.

ATM Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ATM dolandırıcılığının en yaygın yöntemlerinden birisi, özel bir aparat yerleştirilerek kartlarımızın sıkıştırılmasıdır. Kartımız sıkıştığında müşteri hizmetlerini aramak isteriz. O sırada yanımızda bulunan bir şahıs bize yardım etmek istediğini söyleyerek kendi telefonundan müşteri hizmetlerini aradığını belirtiyor ve bizden bilgilerimizi istiyor. Biz de kartımızı kaybetmenin heyecanıyla istenen bütün bilgileri verebiliriz. Çünkü o anda müşteri hizmetlerinden yardım aldığımızı düşünürüz. Oysa aslında konuşmuş olduğumuz kişi dolandırıcının ta kendisidir.

Yanımızdaki şahıs, kartımızı ertesi gün bankadan alabileceğimizi söyleyerek oradan ayrılır. Artık bütün bilgilerimiz ondadır, şifremizi girerek istediği işlemi yapabilir. Ertesi gün bankaya kartımızı almak için gittiğimizde hesabımızdan para çekildiğini, hatta boşaltıldığını bile görebiliriz. Bu nedenle müşteri hizmetlerini mutlaka kendimiz aramalı, yanımıza sokulan yabancılardan yardım istememeliyiz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
En Para Com’da 32 Gün Vadeye % 7.75 Zengin Faizi

Finansbank'ın büyük ilgi gören ve küçük tasarruflara bile zengin faizi veren En Para Nokta Com hesabının yeni reklamları, 32 gün...

Kapat