Garanti Bankası’ndan Kredi Kartını Doğru Kullanma Kılavuzu

Müşteri mutluluğunu her zaman önde tutmasıyla tanınan Garanti Bankası, müşterilerinin kredi kartlarını daha doğru kullanabilmesini amaçlayan bir “Kredi Kartı Kullanım Kılavuzu” hazırladı. Bankanın internet sitesinde de yayınlanan kılavuzda kredi kartının doğru kullanımı için bazı püf noktaları, müşteri güvenliği için bazı önemli hatırlatmalar yer alıyor.

Garanti’nin Kredi Kartı Kullanım Kılavuzu’nu incelediğimizde hatırlatmaların beş temel başlık altında toplandığını görüyoruz. Bu başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Kredi kartında borç birikmemesi için nasıl önlemler almak gerekir?
En fazla kaç adet kredi kartı kullanılmalı?
Kredi kartı seçerken nelere dikkat edilmeli?
Nakit avans kullanımındaki püf noktalar nelerdir?
Taksitli harcamalar nasıl ayarlanmalı?

Garanti Bankası Kılavuzu’na göre kredi kartlarının doğru kullanılması için öncelikle kartınızla yaptığınız harcamaların aylık gelirleri aşmaması gerekiyor. İkinci öneride kart borcunu kapatmak için başka bir karttan nakit avans kullanmanın tehlikesine dikkat çekiliyor. Bunun yerine halen çalışmakta olduğunuz bankanıza başvurmanın daha sağlıklı olacağı, size en uygun ödeme seçeneğine bankanızla beraber karar vermenin doğru olacağı vurgulanıyor.

Üçüncü maddede kredi kartı borcunun her ay düzenli olarak kapatılmasına özen gösterilmesi isteniyor. Kredi notunun düşmemesi için borcunuzun mininum ödemesinin mutlaka yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Garanti Bankası’nın hazırladığı kılavuzdaki diğer dikkat çekici maddeler şu şekilde sıralanıyor:

— Yasal düzenlemeler uyarınca bir takvim yılı içinde üç defa, dönem borcunuzun % 50’sinin altında ödeme yapmanız halinde söz konusu kartınız, borcunuzun tamamının ödenmesine kadar nakit çekime ve limit artışına kapatılır. Yapacağınız ödemelerde bu hususa önem verin.

— Taksitli harcamalar kart limitinizi taksit bitimine kadar etkiler. Bu nedenle taksitlendirme yaparken sonraki dönemlerde birikecek harcamalarınızı göz önünde bulundurun.

— Ekstreniz postadaki gecikme nedeniyle elinize geç ulaşabilir. E-mail ekstre ile hem doğanın korunmasına katkıda bulunabilir hem de ekstrenizi daha sağlıklı takip edersiniz. Email ekstre tercih etmeniz durumunda mutlaka junk dosyanızı da takip edin.

— Harcamalarınızı yaparken birikmiş bonuslarınızı kullanmayı unutmayın, bu sayede daha hesaplı alışveriş yapma şanısına sahip olun.

— Yakınlarınızın kredi kartınızın olanaklarından yararlanmasını istiyorsanız, onların adına ek kart alın.

— Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarına ait ücret ve komisyonlar için Kredi Kartı Üyelik Sözleşmesi’ni ve hesap özetlerini dikkatlice okuyun. Bankalar tarafından uygulanan kredi kartı ücreti, faiz ve komisyonlar hakkında geniş bilgi sahibi olun. Bunlaır öğrenmek için bankaların internet sitelerini düzenli aralıklarla ziyaret edin.

Kaynak: Garanti Bankası internet sitesi.

One Response to Garanti Bankası’ndan Kredi Kartını Doğru Kullanma Kılavuzu

  1. mehmet dedi ki:

    ek kart la alışveriş ve ödemeler nasıl olur

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Eğitim Kredisi ile Eğitim Masraflarına Kolay Çözüm

Akbank Eğitim Kredisi ile her türlü okul masrafınızı, üniversite, dershane ve özel kurs ücretlerinizi, bilgisayar ve ekipman alımlarınızı finanse ederek...

Kapat