Kredi kartından nakit avans çekerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kredi kartı aldığımız bankalar bize çok çeşitli hizmetler sunarlar. Bunlardan birisi de kredi kartından nakit avans çekmektir. Zorda kaldığımız anlarda, özellikle de bankada birikmiş paramız yoksa, çok acil para lazım olduğunda nakit avans çekmekten başka çaremiz kalmaz. Çoğumuz risklerini biliyor olsak da, daha fazla zorda kalmamak, bir an önce nakde ulaşmak adına nakit avansa sarılırız.

Bankadan nakit avans çekmenin iki yolu vardır. Birincisi, kısaca KMH hesabı olarak bilinen kredili mevduat hesamızdan bir miktar nakit almaktır.İkinci yolu ise, en riskli yol olan kredi kartımızdan nakit avan8s çekmektir. Şimdi bu iki yol arasındaki farkları ve risk durumunu kısaca gözden geçirelim.

Kredili mevduat hesapları genellikle en yüksek faize sahiptir. Bu hesaptan nakit avans çekerken en yüksek faizi ödeme durumunda kalırız. Kredi kartından nakit çekmenin faizi, kredili mevduat hesabından para çekmeye kıyasla daha azdır. Bankaya gidip tüketici kredisi veya ihtiyaç kredisi kullanmak ise en az faize sahiptir.

Kredi kartından nakit çekerken karşımıza iki türlü risk çıkar. Birincisi, nakit çekim sırasında bizden belli bir ücret alınır. Bu gerçi 3 TL 5 TL gibi düşük bir miktardır ama sonuçta bu ücrete katlanmak zorunda kalırız. Bunun yanısıra bankanın uyguladığı bir de nakit çekim faizi vardır. Dolayısıyla bu ücretin ve faizin ne kadar olduğunu önceden bimemizde fayda var. Bankanıza sorup öğrenebilirsiniz.

Bu noktada doğru olanı, kredi kartından veya kredili mevduat hesabından nakit avans çekmeye hiç kalkışmamaktır. Ancak hiç çareniz kalmamışsa, birikmiş paranız yoksa nakit avans çekebilirsiniz. Yine de böyle birşeye kalkışmadan önce faiz oranının ve nakit çekim ücretinin ne kadar olduğunu önceden bilmeniz yararınıza olacaktır. Aksi takdirde nakit avans çekmenin size daha pahalıya mal olacağını unutmyın.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC Dosya Masrafsız Kredi Net Kampanyası

HSBC'nin televizyon reklamları "Şartlar net, kredi net" sloganıyla yeni başlayan dosya masrafsız kredi net kampanyasında "Kredinizin taksiti nasıl başlarsa öyle...

Kapat