Kredi kartı borcunu zamanında ödemeyince ne olur?

Yapılan araştırmalar kredi kartı sahiplerinin önemli bir bölümünün borçlarını zamanında ve geciktirmeden ödediğini gösteriyor. Ancak hiç beklemediğimiz kötü sürprizlerin üstüste gelmesiyle ekstreleri ödeyemediğimiz dönemlerle de karşılaşabiliriz. Kredi kartı borcumuzu zamanında ödemezsek bizi üç aşanmalı bir süreç bekler. İlk estreyi ödemediğimiz takdirde başlayan sürecin her aşamasında farklı özellikler vardır. Dolayısıyla her aşamasında banka tarafından bizden istenen adımlar da farklı farklı olacaktır.

Birinci Ay: Birinci ayın ekstresi geldiği halde bunu ödemediysek öncelikle kredi kartı sicilimize bir adet eksi puan yazılır. Bu eksi puan, yakın gelecekte zor durumda kalacağımızın ilk işaretidir. Ayrıca bankadan bir telefon gelir ve kibar bir ses tonuyla herşeyin yolunda olup olmadığı sorulur. Bu durum ayrıca yazılı olarak da bildirilir. İlk ayın sonunmdaki gelişmeler bu kadarla sınırlıdır.

İkinci Ay: İkinci ayın sonu gelmesine rağmen hala borcumuzu ödemediysek, kredi kartı sicilimize ikinci eksi puan da yazılır. Eksi puanlarımızın ikiye çıkması, ileride bankalardan kredi çekerken daha fazla zorlanacağımızın göstergesidir. Bu arada bankadan ikinci telefon da gelir ve telefondaki ses, borç yapılandırmısı konusuyla ilgilenip ilgilenmediğimizi sorar. İkinci yazılı uyarı da bu aşamada yapılır.

Üçüncü Ay: Deyim yerindeyse dananın kuyruğunun koptuğu nokta burasıdır. Kredi kartı sicilimize işlenen üçüncü eksi puanla yolun sonuna geldiğimizi anlarız. Borcumuzu ödesek bile önümüzdeki beş yıl boyunca yeni kredi çekerken çok fazla zorlukla karşılaşacağımız anlamına gelir. Bankadan gelen üçüncü telefonda ise bankanın sizi icraya ve avukata devrettiğini, bundan sonra borç takibinizin icra ve avukat yoluyla yapılacağı haberi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi kartından nakit avans çekerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kredi kartı aldığımız bankalar bize çok çeşitli hizmetler sunarlar. Bunlardan birisi de kredi kartından nakit avans çekmektir. Zorda kaldığımız anlarda,...

Kapat