Şimdi Ev Almanın Tam Zamanı mı?

Konut sektöründeki insanlara sorarsanız her dönemde “Şimdi ev almanın tam zamanı” derler. Buna gerekçe olarak da konut fiyatlarının artmak üzere olduğunu, durgunluk geçer geçmez fiyatların yükseleceğini, yüzde 30’lar, hatta 40’lar düzeyinde kar edileceğini söylerler. Oysa gayrımenkul yatırımı yapmak isteyenleri en çok zorlayan sorudur bu… Onlar da “Acaba gerçekten ev almanın tam zamanı mı? Biraz daha beklesem daha iyi mi olur?” diyerek ikilemde kalırlar. Kısacası ev almanın tam zamanı olduğunu düşünenlerin de, biraz daha beklemekte fayda var diye düşünenlerin de kendilerine göre haklı gerekçeleri vardır.

Bu sorunun cevabını arayan uzmanlar, gayrimenkul yatırımının uzun vadeli düşünenler için kazanç sağladığını söylerken, yatırım yanlış değerlendirilmesi halinde maddi kayıplar getirdiğine, bu alanda gelişme potansiyelini olumsuz etkelediğine dikkat çekiyorlar.

Uzmanlara göre, yatırılan paranın miktarından çok, nasıl değerlendirildiği önemli… Öncelikle nasıl değerlendireceğinizi düşünürken büyük düşünmekten kaçınmamak gerekiyor. İleriye yönelik yatırım yaparken büyük düşünmelisiniz. Eğer 5 – 10 yıl sonrasını hedefliyorsanız arazi yatırımı hepsinden iyi olduğunu belirtiyorlar. Doğru yerden aldıysanız arazi yatarımı o kadar önemli ki, 5 – 10 yıl sonrasında hayallerinizi bile aşacak rakamlara ulaşabilirsiniz.
.
Eğer uzun vadeli düşünmüyorsanız, ben bugüne bakarım diyorsanız kira geliri tam size göre demektir. Kira geliri için de konut kirası yerine dükkan veya işyeri kirasına yönelmeniz gerekiyor. Böyle yerler genellikle iyi kazanacağından yatırımcısına da iyi kira geliri sağlayabilir. Yapacağı prim de düşünüldüğünde ticari birim yatırımının getirisinin de yüksek olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Doğru yatırım için uzun vadeli düşünmek…

Türkiye’de hangi bölgede olursa olsun konut sahibi olmanın da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Özellikle büyük şehirlerin konut yatırımı için avantaj yarattığı söyleniyor. Gayrimenkul dünyası yatırımıyla gelişirken emlak sektörü de hızla değişiyor. Kazançlı çıkmak için en uygun yatırımı düşünüp bilinçli hareket etmek en önemli adım…

Gayrimenkul alırken işini doğru yapan şirketlerle işbirliği yapmak, doğru fiyatlarla, doğru lokasyonları tercih etmek kazanç getirebiliyor. Gayrimenkul yatırımı yaparken uzun vadeli düşünmek gerekiyor. “Şimdi ev almanın tam zamanı” diyenlere hemen inanmadan önce piyasadaki fırsatları araştırmayı, değerlendirmeyi ve doğru uzmanlarlabu fırsatları ayırt etmeyi bilmek önemli… Çünkü aldığınız gayrimenkulün fiyatı kadar kısa veya uzun vadede ne kadar kazanç getireceğini önceden kestirebilmek de büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Sömestr Kredisi sadece nüfus cüzdanıyla alınıyor

İlk, orta dereceli okullarla üniversitelerde sömestr tatilinin başlamasıyla birlikte ailelere yeni masraf kapıları açıldı. Çocuklara karne hediyesi, kısa da olsa...

Kapat