Kredi Kartı Dolandırıcılarının Favori Yöntemleri

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcılık sayısında da hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Kart dolandırıcıları kimi zaman öyle ilginç yöntemler keşfediyorlar ki, “şeytanın bile aklına gelmez” dedirten bu yöntemler kredi kartı sahiplerini her geçen gün daha zor duruma düşürüyor. Bazı dolandırıcılar bankadan aradığını söyleyerek ağını örerken bazıları da internet ve sosyal medya üzerinden geliyor. Kart dolandırıcılarının en sıklıklı kullanıp kolay sonuç aldığı favori yöntemlerine şöyle bir göz atalım.

1. Bankadan Arıyoruz

Bunlar genellikle cep telefonundan arıyorlar ve kredi kartımızı aldığımız bankadan aradığını söyleyerek işe başlıyorlar. Kredi kartımızı düzenli ödediğimizden dem vurarak hediye kazandığımız söyleniyor. “Kredi kartı numaranız şu mudur?” diye sorarak güven kazandıktan sonra kart bilgilerimiz isteniyor. Telefon konuşması bittikten sonra hemen bankayı arasak bile hesaptan para çoktan çekilmiş oluyor. Çok planlı ve seri hareket edildiği için bize de paraların arkasından el sallamak kalıyor.

2. Kayıp Kimlik Dolandırıcılığı

Siz siz olun, nüfus cüzdanınızı bir yerlerde kaybettiğinizde sadece yenisini almakla yetinmeyin. Kaybolan eskisi için mutlaka bir kayıp ilanı vermeyi ihmal etmeyin. Çünkü kayıp nüfus cüzdanınıza bankalara başvurup kredi kartı hesabı açtıranlar başınıza iç açabilirler. Hesabınız bile olmayan bankalardan gelen borçları ödemesi de size kalabilir. Sizin olmayan kredi kartı borçlarını öderken mahkeme koridorlarında uğraşır durursunuz.

3. Adres Yönlendirme

Bu yöntemde kart sahibinin kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgileri öncedeen öğreniliyor. Bankaya telefonla başvuru yapılarak kartın adresi değiştiriliyor. Ardından “kartım kayboldu” bahanesiyle yeni adrese yeni kart isteniyor. Gelen kartın arkasına imzasını atan dolandırıcı kartı kullanmaya başlayarak ödemeleri size bırakıyor.

4. Çöpten Ekstre Toplama

Çöp kutularından ekstre toplayan dolandırıcılar da var. Kart sahibini arayarak bankadan aradığını söylüyorlar. Telefondaki kişi, “Kartınızı bankamızın çıkardığı başka bir karta çevirerek adresinize yollayacağız” diyor. Bunun için telefonunuza SMS geleceğini, “Evet” yazıp göndermenizin yeterli olacağını söylüyor. Ardından yine arayarak kart bilgilerinizi talep ediyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kesinlikle bilgilerinizi vermeyin ve hemen bankayı arayarak güvenlik amacıyla kartınızı iptal ettirin.

5. Elektrikte İndirim Kampanyası

Günün birinde sizi o yörenin elektrik veya doğalgaz dağıtım şirketinden aradığını, indirim kampanyası olduğunu söyleyen biriki karşınıza çıkabilir. Böyle kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin sakın. Çünkü hemen o anda kredi kartı hesabınızdan yüklü miktarda para çekilebilir. İndirim alacağınızı düşünürken daha da yüklü faturalarla karşılaşabilirsiniz.

6. Kara Listeye Düştünüz

Bankadan aradığını söyleyerek söze başlayan dolandırıcı, kredi kartı almak için başvuran bir kişiye kefil olduğunuzu, borç ödenmediği için sizin kara listeye düştüğünüzü söylüyor. Sorgulama yapması gerektiğini belirterek aynı bankada kredi kartınızın olup olmadığını soruyor. Kart bilgilerinizi istediği anda kesinlikle vermeyip bankanızı arayın. Banka yetkilisi size kara listeye düşseniz bile bunu telefonla haber vermek gibi bir uygulama olmadığını söyleyecektir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Finansbank’tan Tek SMS ile 3 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

Hemen nakit paraya ihtiyacı olanlar için Finansbank'ın "Tek SMS ile İhtiyaç Kredisi" kampanyası, hemen şimdi nakit paraya ihtiyacı olanlar için...

Kapat