Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Bankalardan Alınıyor

Türkiye’yi olası depremlere karşı hazırlayıp eski binaları depreme dayanıklı şekilde yeniden inşa etmeyi amaçlayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde son aşamaya gelindi. Evini yenilemek isteyen vatandaşlara Kentsel Dönüşüm Kredisi verecek bankalar belirlenirken hazırlıklarını tamamladılar. Bundan sonrasında evini yenilemek isteyenlerin atacağı tek adım kaldı: Kentsel Dönüşüm Kredisi alacağı bankayı seçmek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilk etapta Kentsel Dönüşüm Kredisi için İş Bankası ve Halkbank ile mutakabata vararak anlaşma imzaladı. Hazırlıklarını tamamlayarak bakanlığın koşullarını yerine getiren İş Bankası ile Halkbank’a önümüzdeki günlerde Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası ve Akbank’ın da katılarak Kentsel Dönüşüm Kredisi ağının hızla genişletilmesi bekleniyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi nasıl alınıyor?

Bankalardan düşük faizli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanmadan önce uygulanması gereken kısa bir prosedür var. Buna göre, oturduğu konutu yenileyerek depreme dayanıklı şekilde yeniden yapmak isteyenlerin öncelikle ilgili kuruluşlara başvuru yaparak binasının risk durumunu belirlemesi gerekiyor. Yapılacak ölçümler sonucu binanın riskli olduğu ortaya çıkarsa yıkılarak yeniden yapımı gündeme gelecek.

Çok katlı ve çok daireli binalarda da benzer yöntem uygulanacak. Daire sahiplerinden herhangi birisi dahi tek başına ilgili kuruma giderek risk belirlemesi talep edebilecek. Binanın riskli olduğu belirlenirse daire sahipleri toplanarak binayı hangi yöntemle yenileyeceklerine karar verecekler. Kat karşılığı müteahhite verebilecekleri gibi büyük inşaat şirketlerine başvurarak da yaptırabilecekler. Bu karar daire sahiplerinin üçte iki çoğunluğuyla alınacak.

Faizin 4 puanını devlet ödüyor

Daire sahiplerinin Kentsel Dönüşüm kredisi almayı tercih etmesi halinde banka seçimi gündeme gelecek. Bankadan alınacak kredinin faizinin 4 puanlık kısmını devlet ödeyecek. Şu anda konut kredilerinin % 0.80 dolayında seyrettiğini düşünürsek Kentsel Dönüşüm Kredisinde faiz ½ 0.40 olurken aradaki 4 puanlık farkı devlet karşılayacak.

Kentsel Dönüşüm Kredisi’nin hangi miktarda çekilecğine gelince, evini yeniden yaptırmak isteyenler 100.000 TL, güçlendirmek isteyenler ise 50.000 TL kredi kullanabilecekler. Kredinin faizinin konutlarda 4, işyerlerinde 3 puanlık kısmını devlet karşılayacak. Bankalar, vatandaşa verdikleri kredinin her ay 4 puanlık indirime göre hesaplanan faiz tutarını bakanlıktan alacak. Yani 100.000 liralık krediye yıllık ortalama & 8 faiz alındığından yola çıkılırsa, vatandaşın ödeyeceği 8.000 liranın 4.000 lirasını devlet ödemiş olacak.

2 yıl boyunca geri ödeme olmayacak

Kredilerin anapara geri ödemeleri yeni bina tamamlandıktan sonra başlayacak. Ancak burada 2 yıllık zaman limiti konuldu. Vatandaş 10 yıla kadar vadeyle borcunu geri ödeyebilecek. Kentsel dönüşüm çerçevesinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiş ve yıkılması gereken binalar için verilecek faiz desteği, oluşturulan dönüşüm projeleri bakanlığın özel hesabından sağlanacak. Faiz desteği sağlanacak kredilerin belirlenmesinde, özel hesabın gelir durumu, bakiyesi ve hesaba aktarılacak ödenek tutarları ile uyum dikkate alınacak.

Faiz desteği 31 Aralık 2013’e kadar sağlanacak krediler için uygulanacak. Kredi masraflarını vatandaş ödeyecek. Hak sahiplerinin bankalar ile yapılacak olan protokoller kapsamında kullanacakları kredinin anapara riski ile faiz desteği dışında kalan faiz ödemelerinden doğan risk tamamen bankaya ait olacak.

Faiz desteği ile birlikte vatandaşın dönüşüm sürecini daha az maliyetle atlatabilmesi için kira yardımı da yapılacak. Bu konudaki yönetmelik önümüzdeki günlerde netleşecek. Bu rakamın 500 TL’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor.

2 Responses to Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Bankalardan Alınıyor

  1. keziban dedi ki:

    Kentsel dönüşüm kredisini iş bankasına hesap ettirdik. 500 tlya 800 tl faiz hesap çıkardılar. Nerde devlet desteği?

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yapı Kredi Worldcard Nasıl Alınır, Özellikleri, Avantajları, Fırsatları

Worlcard'ın mor renkli sevimli maskotu Vadaa'nın neşeli sesini her akşam televizyon ekranlarında duyuyor, onu seviyoruz. 21 yıldan beri en çok...

Kapat