Kart Aidatını Bankadan Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bankaların verdiği kredi kartları için aldığı kart aidatları banka ile müşteriyi karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Bankalar bu aidatarı geri ödememek için direnirken kart sahipleri de bu mücadeleyi kazanabilmek için elinden geleni yapıyorlar. Hukukçular ise, kart aidatlarının yasal olmadığını, mahkeme kararlarının tüketici lehine olduğunu belirterek, “Hakkınızı arayın” diyorlar.

Hukukçulara göre, yüksek yargı kararları, kanunda haksız şart olduğu için sözleşmenin altına atılan hiçbir imzanın tüketiciyi zorlayamayacağı belirtiliyor. Kart alınabilmesi için o imza attırıldığı için bu durum, “şartlı imza” kapsamına giriyor. Dolayısıyla tüketiciye kart aidatını geri alabilme imkanını sağlıyor.

Ne Yapmalı?

Öncelikle kredi kartı aldığnız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kesilen kart aidatını ödemek istemediğinizi ve bunun sizezgeri verilmesini talep edin. Zayıf bir ihtimal ama kabu ederlerse problem yok. Kart aidatınızı geri alabilirsiniz.

Kabul etmezlerse ikinci adıma geçmeniz gerekiyor. Bu kez bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize yanda dilekçe gönderin. Dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderirseniz alan kişinin imzası da elinize gelecektir.

Dilekçeye rağmen hâlâ aidatınız ödenmemişse önünüzde iki yol var. Birincisi hukuk yolunu, ikincisi bankayla görüşme yolunu seçmek… Bankanızı yeniden arayarak, “aidatı ödemezlerse kartı iptal edeceğinizi” söyleyebilirsiniz. Bu, genellikle sorunu çözüyor. Bankalar ya aidatı veriyor ya da sizinle pazarlığa başlıyor.

Bütün bunlara rağmen aidatınızı hâlâ alamadınız ve sizden kesilmeye devam ediyorsa, bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın içindeki hakem heyetlerine gitme zamanı geldi demektir. Burada, hazır dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek ücretsiz şikayetçi olun.

Hakem heyetlerindeki aidat davalarının çoğunu tüketiciler kazanıyor. Banka, itirazını tüketici mahkemelerine yapıyor. Buradan da genellikle tüketiciler lehine karar çıkıyor.

Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllık aidat birikmişse, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı gereğince geriye dönük tüm aidatlarınızı isteme hakkınız da var. Birden çok kredi kartınız için aynı işlemleri yapabilir ve hepsinin aidatını geri alabilirsiniz.

One Response to Kart Aidatını Bankadan Nasıl Geri Alabilirsiniz?

  1. Melih Tandoğan dedi ki:

    Bankaların ısrarlarına dayanamayarak kredi kartlarını aldım. Farklı bankalara ait en az 5 tane kredi kartım oldu. Hepsi cüzdanımda duruyordu ama sadece ikisinden alışveriş yapıyordum. Yıl bitiminde tüm bankalar borç gönderdi. Hepsine kart aidatı ödemek zorunda kaldım. Hatta önceki bir kart aidatını ödemediğim için icra mektubu dahi geldi. Belki ihtiyacım olur diye almıştım ihtiyacım olmadığı gibi borçlu çıktım. Kullandığım kartların da faizleri, hesap işletim ücretleri, aidatları ve masrafları harcamalarımdan daha fazla. Borç batağına girdim. Çözüm???

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Dolandırıcılarının Favori Yöntemleri

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcılık sayısında da hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Kart dolandırıcıları kimi zaman öyle ilginç yöntemler keşfediyorlar...

Kapat