İhtiyaç Kredisine Nasıl ve Nereden Başvuru Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Bankalardan Kredi Çekme Rehberi

Bankalardan ihtiyaç kredisinin nasıl çekildiğini, ne gibi formalitelerin gerektiğini bu konuda tecrübe kazanmış olanlar zaten biliyor. Hangi bankanın kampanyası var, faiz oranı ne kadar, kefil istiyor mu, hangi miktar kredi için ne kadar vade yapıyor gibi soruların cevabı, kredi çekme konusunda tecrübe kazanmış olanlarda var. Yeni bir kampanya başladığında hiç vakit geçirmeden banka şubelerine gidip sıra numarasını alarak beklemeye başlıyorlar.

Bu yazımız yeni başlayanlara yönelik olacak. Bugüne kadar bankalarla pek içli dışlı olmayan, işe yeni girmiş olanlar, kredi çekme konusunda fazla bilgisi olmayanlar yararlanabilir. Kısacası Yeni Başlayanlar İçin Kolay Kredi Çekme Rehberi de diyebiliriz.

Türkiye’ye yabancı para akışının yeni yılda hızlanmasıyla birlikte bankalar kredi verme konusunda sıkı bir rekabete girdiler. Televizyon ekranlarında 5 dakikada kredi, kolay kredi, anında kredi, cep kredi, hızlı kredi, tek SMS ile kredi sloganlarıyla bankalar kredi verme yarışına yeniden başladılar. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Tek SMS ile Başvuru

Kredi çekmek isteyenler için en kolay ve en pratik yöntemdir bu… Bankaya TC vatandaşlık numaranızı yazarsınız, ne miktar kredi çekmek istediğinizi eklersiniz, son olarak da o bankanın 4 rakamlı SMS hattının numarasını yazar ve gönderirsiniz. Hemen ardından size kredi başvurunuzun onaylandığını bildiren bir SMS gelir.

Bu yönteme ön onaylı kredi denir. Başvurunuz onaylanmıştır ama istediğiniz krediyi kesin olarak çekebileceğiniz anlamına gelmez. Adı üstünde sadece ön onay verilmiştir. Banka şubesine giderek istenilen evrakları sunmanız gerekir. Bunun ardından kesin onay süreci başlayacaktır. Ancak kesin onay sürecinin çok uzun olmadığını, bankaya sabah saatlerinde gitmişseniz akşama kadar kredi talebinizin onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim.

İnternet Şubesinden Başvuru

Ön onaylı kredi başvurusu için tercih edilen en popüler kanallardan birisinin internet olduğuna kuşku yok. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların artık internet şubesi var. Bankanın internet şubesindeki başvuru formuna istenen bilgileri girmeniz yeterlidir. Bu formda genellikle TC kimlik numaranız, cep telefonu numaranız, e-mail adresiniz gibi bilgilerinizi vermeniz istenir. Bunların yanısıra ne miktarda kredi istediğiniz gibi bilgiler de istenebilir.

Bankaların internet sitelerinde yapılan başvurular, aslında tıpkı SMS başvurusu gibi ön değerlendirme niteliğindedir. Yani o formu doldurmuş olmanız, talep ettiğiniz krediyi mutlaka alacağınız anlamına gelmez. Müşteri bilgilerinizi vererek o bankanın değerlendirme sürecine tabi olursunuz. Ön onay gelmesinin ardından gitmeniz gereken adres yine banka şubesidir.

Çağrı Merkezi ile Başvuru

Bu yöntemde evinizdeki sabit telefondan veya cep telefonu üzerinden ilgili bankanın çağrı merkezi numarasını veya telefon bankacılığı sistemi aranır. Çağrı merkezlerinin numaraları genellikle 444’lü telefonlardır. İnteraktif sesli yanıt sistemi aracılığıyla TC kimlik numaranızı ve diğer kişisel bilgilerinizi konuşarak veya tuşlayarak bırakırsınız. Böylece başvurunuzu çağrı merkezine yapmış olursunuz. Başvurunuzun ön onayından sonra banka şubesine gidersiniz.

ATM Üzerinden Başvuru

Günümüzde kullanılan ATM’lerin becerilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kredi başvurusu da ATM’lere eklenen değerli yeteneklerden birisi… Önceleri ATM hizmeti sadece ilgili bankanın mevcut müşterilerine sağlanıyordu. Şimdilerde ise TC kimlik numarasına sahip yetişkin her Türk vatandaşı anında krediye istediği bankanın ATM’sine giderek yapabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Odeabank Kredileri, Kredi Kartı – Odeabank Şubeleri Nerede?

Lübnan merkezli Odeabank geçenlerde ilk şubesini Maslak'ta açarak Türkiye'deki faaliyetlerine başladı. Hemen ardından da Hülya Avşar'lı büyük ilgi çeken reklam...

Kapat