Mortgage nedir – Konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmeli

İnsanların ev sahibi olmasını kolaylaştıran ve kira öder gibi ev sahibi olma imkanı getiren Mortgage Yasası 2008 yılında çıktı. Bu yasa çıkmadan öncesinde kullandırılan konut kredilerinde faiz oranları sabitti. Yeni yasayla sabitin yanısıra değişken faizden yararlanma avantajı getirildi. Hatta önce sabit faizle başlayıp sonra değişken faize geçme imkanı da sağlandı.

Mortgage kredinizi kullanmadan hemen önce yasa gereği bankanız size kullanacağınız krediye dair tüm detayları bildiren bir form veriyor. Sözleşme Öncesi Bilgi Formu adını taşıyan bu formu dikkatle okumanız, kullanacağınız kredinin tüm detaylarını anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Böylee imza atmadan önce bilgilenmiş oluyorsunuz.

Mortgage / Konut Kredisini insaat halinde olan konutlar için de kullanmak mümkün… Ancak ticari amaçla alınan meskenlerin Mortgage / Konut Kredisi kapsamında olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Yeni yasayla geri ödemerlerde gecikme olduğu takdirde temerrüt tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde iadeli taahhütlü postayla bildirimde bulunuluyor. Birbirini izleyen 60 gün içerisinde geri ödemelerin yapılmaması halinde ise kalan borcun tümünün ifas edilmesi hakkı saklı tutuluyor.

Mortgage / Konut Kredisiyle vergi indirimlerinden faydalanıyor ve finansal avantaj sağlayabiliyorsunuz. Örneğin Mortgage / Konut Kredisi yasası kapsamındaki krediler BSMV vergisinden muaf oluyor.

Mortgage / Konut Kredisi yasası gereği konut değerlendirmeleri artık lisans sahibi Gayrimenkul Değerleme Uzmanları (Ekspertiz Uzmanları) tarafından yapılıyor.

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Mortgage / Konut Kredisi kapsamında satın almayı düşündüğünüz kredi konusu konutun kat irtifakı / kat mülkiyeti alınmış ve deprem yönetmeliğine uygun olması zorunludur.

Kredi konusu konut tapusunda, ipotek veya haciz gibi, herhangi bir kısıtlılık halinin olmadığından emin olmalısınız. Yine sözkonusu konutun geçmiş vergi borçlarının olmadığına dikkat etmelisiniz.

Kredinizi kullanırken DASK, Hayat ve Konut Sigortalarını yaptırmanız gerekiyor. Her üç sigortayı da yaptırdıktan sonra istediğin8iz bankaya gidip mortgage / konut kredisi baqşvurusu yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Denizbank Masrafsız ve Hediyeli 2013 Yılbaşı Kredisi
Denizbank Masrafsız ve Hediyeli 2013 Yılbaşı Kredisi

Denizbank yılbaşına özel düzenlediği Masrafsız ve Hediyeli Yılbaşı Kampanyasıyla 2013 yılına damgasını vurmaya hazırlanıyor. 31 Aralık 2012 akşamına kadar Web'de...

Kapat