Kredi Skoru ve Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Türkiye’deki bankalardan kredi çekenlerin veya çekmeyi düşünenlerin karşısına “kredi skoru” ve “kredi kayıt bürosu” kavramları sık sık çıkar. Hatta bu iki kavram Türkiye bankacılık sektörünün vazgeçilmezleridir. Çünkü başvurduğumuz bankadan yeni kredi çekip çekemeyeceğimizin kaderini kredi kayıt bürosu ve kredi skorumuz belirler. Notlarımız olumsuz gelirse kredi almamız mümkün olmayabilir.

Önce kredi skorundan başlayalım. Bir banka müşterisinin kredi geçmişine ve çeşitli risk faktörlerine bakılarak oluşturulan bir puanlama sistemidir kredi skoru… Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığımızda bankaların ilk olarak baktı ve kontrol ettiği kriter budur. Kredi başvurumuzu değerlendirirken bankalar öncelikle bu kritere, yani kredi skorumuzun ne durumda olduğuna bakarlar. Kredi skoru bankanın belirlediği sınırın altında kalıyorsa -negatifse- bankadan yapılacak geri dönüş olumsuz olur ve kredi talebi reddedilir.

Kredi skorunun ne olduğuna kim karar verir?

Kredi skorunun kaç olduğunun belirlenmesinde kısaca KKB olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu devreye girer. Bu kurum, ülkemizde faaliyet gösteren 9 bankanın ortaklığıyla kurulmuştur. Banka, leasing, faktöring gibi alanlarda faaliyet gösteren finans kurumları tarafından toplanan finansal performans durumlarını bilgisayar ortamında toplar. Kredi Kayıt Bürosu bu verileri kredi skoruna dönüştürerek bankalarla paylaşır. Dolayısıyla bankalar geçmişimizle ilgili verilere bakarak kredi talebimiz için olumlu veya olumsuz geri dönüş yaparlar.

Kredi skoru düşük gelirse bunun sebebi ne olabilir?

Kredi skorunu oluşturan kriterler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kesin ve net olarak açıklanmaz. Ancak batı ülkelerinde kullanılan kredi skoru belirleme modellerini örnek alır.

Bunların başında ödeme geçmişimiz gelir. Geçmişte aldığımız krediyi geri öderken sorunlar ve gecikmeler yaşadıysak yeni kredi talebimizde bunların hepsi karşımıza çıkacaktır. Kredi skorumuz düşük olacağı için riskli olarak değerlendirilir ve yeni kredi almak güçleşebilir.

Daha sonraki faktörler ise toplam borç miktarımız, kredi geçmişimizin uzunluk ve çeşitlilik süresi ve yeni kredi talebimizin ne kadar olduğudur. Bankalar ödeme geçmişimizle olduğu kadar bu üç faktörle de ilgilenerek ve araştırarak geri dönüş yaparlar.

Kredi skoru düşük çıksa da kredi çekilebilir mi?

Bankaların öncelikle kredi skoruna baktığı doğrudur ama her bankanın başvuru değerlendirme sistemi birbirinden farklı olabilir. Bu nedenledir ki, A bankası krediye onay verirken B bankası reddedebilir. Başka bir deyişle, yapılan kredi başvurusunu bir banka riskli görüp onay vermezken bir diğeri esneklik gösterebilir.

Kredi skorumuz biraz düşük çıkmasına rağmen bankadan esneklik göstermesini isteyenlerin çalıştığı bankaya yardımcı olması gerekir. Geçmişte neden ödeme güçlüğüne düştüğünü açıklarsa banka bazı şeyleri anlayışla karşılayabilir ve yeni kredi kapısını açabilir.

Bunun bir başka yolu da kefil göstermek veya ek teminat sunmaktır. Böylece bankanın gözündeki risk oranı azaltılabilir. Ayrıca peşinat oranın yükseltilmesi de düşünülebilir.

Kredi skoru olmayanlar ne yapabilir?

Daha önce hiç kredi çekmemiş olanlarla kredi kartı kullanmamış olanların bankalarla hiçbir problem yaşamadığı için işlerinin daha kolay olacağını düşünebilirsiniz. Çünkü kredi ödeme problemi yaşamadıkları için Kredi Kayıt Bürosunda kayıtları ve kredi skorları yoktur, yani sıfır riskli durumdadırlar.

Ancak böyle olduğu halde bankalardan kredi çekmeleri hiç de kolay olmayabilir. Çünkü bankalar herşeyden önce kredi skoruna baktığı için onların herhangi bir kaydını bulamazlar. Ödeme alışkanlıklarınızın durumunu bilemedikleri için de kısa yoldan reddetmeyi tercih edebilirler.

Be nedenle özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlı bir kredi kullanmak isteyenlerin öncelikle bir kredi kartı alması veya düşük miktarlı ihtiyaç kredisi çekmesi yerinde olabilir. Bu kartla ilgili ödemelerinizi düzenli yaparsanız KKB bünyesinde pozitif bir kredi notu oluşur. Böylece banka nezdindeki güvenilirliğiniz artacağı için daha kolay kredi çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Denizbank Kobi Ümit Kimdir, Esnaf İçin Neler Yapar?

Denizbank'ın son günlerdeki en iddialı reklamlarından birisi KOBİ ÜMİT reklamı... Tuhafiyenin ne olduğunu kendince açıklayan sevimli kızımızla başlayan reklam, KOBİ...

Kapat