Kredi Kartını Patlatan 10 Önemli Hata

Kredi kartı kullanmak artık çağımızın bir gereği haline geldi. Türkiye’nin uluslararası finans sistemine dahil olmasıyla birlikte bankalar, ülkemizin en önemli ve karlı sektörü haline geldi. Borsada banka hissesi alan yabancı ve yerli yatırımcılar yüksek getirilerin sahibi oluyorlar. Bankaların sağladığı bu yüksek kazançlarda başarılı kampanya çalışmalarının yanısıra bilinçsiz kredi kartı sahiplerinin yaptığı hatalardan kaynaklanan kazançların da önemli rolü var.

Bu sitede Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların düzenlediği en son kredi kampanyalarının detaylarını anlatarak site ziyaretçilerimize en avantajlı kampanyaları duyururken aynı zamanda bilinçsiz kredi kartı kullanımının getirdiği zararlara da değiniyor, daha bilinçli kredi kartı kullanımı için ipuçlarına ve uyarılara da yer veriyoruz.

Uzmanlara göre, ihtiyacından fazla kredi kartı alan, borcunu eksik yatıran ve sürekli asgari tutarı ödeyenler risk altında bulunuyor. Bu risklerden korunmak için kredi kartı kullananların özellikle dikkat etmesi gereken bazı kurallara uymak zorundayız. Herşeyden önce kredi kartıyla harcama yaparken ekstre geldiğinde nasıl ödeyeceğimizi hiç aklımızdan çıkartmamamız gerekiyor. Ödeyebileceğimizin üzerinde harcama yapmamak en temel kural olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar, kredi kartı kullananların çok dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Harcama yaparken ekstre geldiğinde nasıl ödeyeceğinizi düşünün. Ödeyebileceğinizin üzerinde harcama yapmamaya dikkat edin” uyarısı yapıyor.

Ortada bir gerçek var: Ekstre geldiğinde kredi kartı borcundan şikayet ediyoruz ama bir yandan da kart kullanırken ciddi hatalar yapmaya devam ediyoruz. Kart sahiplerinin yaptığı şikayetleri analiz eden uzmanlar, kart sahiplerinin kendilerini borç batağına sokacak sayısız hata yaptığını ortaya koyuyor. Bu hataları şöyle sıralayabiliriz:

İhtiyaçtan fazla kart almak: Bankaların ısrarına dayanamayan ya da kredi alırken aldığımız kartlar ayrı ayrı borçlanmak zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda 3- 4 karta birden kart aidatı ödeme problemi ortaya çıkıyor. Kart aidatı, işletim ücreti, masraflar derken kredi kartı patlama noktasına yaklaşıyor.

Borcu eksik ödemek: Ödeyebileceğinizden fazla harcama yapıp nakit çektiğimizde üzerine sürekli faiz işleyeceğinden borcumuz katlanarak artıyor.

Habersiz kart sahibi olmak: Kredi kullanırken kredi kartı alacağımıza dair imza atıyoruz. Sonra gelen kartı kullanmadığımız halde halde aidatını ödemek zorunda kalıyoruz.

Sigortadan haberi olmamak: Kredi kartı alırken kendi adına sigorta yapıldığını ancak ekstrede görebiliyoruz. Bankalar çoğu zaman sigorta konusunu hatırlatmıyorlar.

Faizlere dikkat etmemek: Kredi kartı alırken faiz oranlarını karşılaştırmıyoruz. Hatta faizlerin ne kadar olduğunu dahi bilmeden imza atanlar var. Bu yüzden faiz ödemekten asıl borcun ödemesine bir türlü geçemiyoruz.

Sözleşmeleri dikkatli okumamak: Kredi kartı alırken imzalatılan sözleşmelerde aidat ödeneceğine dair imzayı atmışsak artık bunu ödemek zorundasınız. Uzun da sürse mutlaka sözleşmeleri okumamız gerekiyor.

Kartın peşine düşmemek!: “Ben askerdeyken adıma kart çıkarılmış ve başkasına teslim edilmiş. Alan kişi harcama yapmış. Borç için maaşıma icra geldi” diye şikayet edenlerin arasına katılmamak için mutlaka kartın peşine düşmeliyiz.

Kapatılan kartta borç bırakmak: Kredi kartını kapatmaya karar verdiysek, değil 1 lira, kuruşları bile ödemeliyiz.?Aksi halde bu kuruşluk borç katlanarak karşımıza çıkabilir.

Kırıp atmayı çare sanmak: Borcu ödeyip kartı kapatmak istediğimizde banka çalışanı bize ‘kırıp atın’ dediyse, bunu yapmamalıyız. Kartın iptal edildiğine dair yazılı mesaj, mail ya da belgeyi istemeliyiz. Kapanmazsa aidattan dolayı borcumuz katlanabilir.

Ödemeyi geciktirmek: Kredi kartı borcunu son ödeme tarihinden geç ödemek ve bunu alışkanlık haline getirmek hem borcun büyümesine hem de sicilinizin bozulmasına yol açıyor. Daha sonra bankayla ilişkilerimizde ve kredi taleplerimizde sıkıntı yaşayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Bankası 24 Taksit Hediyeli 2013 Konut Kredisi Kampanyası

Garanti Bankası'nın 24 taksit hediyeli 2013 konut kredisi uygun vade seçenekleri ve şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş taksit hediyesiyle başladı....

Kapat