Konut Kredisi Düşük Faizle Nasıl Yeniden Yapılandırılır?

Konut Kredisi

Konut kredisinde faizlerin % 1’in altına inmesiyle birlikte geçtiğimiz aylarda bu krediyi kullananlar için “yeniden yapılandırma” seçeneği gündeme geldi. Kalan borç tutarını yeni ve düşük faizlerle ödemek anlamına gelen “yeniden yapılandırma” seçeneği önemli avantajlar getiriyor. Dolasıyla konut kredisi taksitlerini halen ödemeye devam edenlerin mutlaka dikkate alması gereken bir seçenek bu…

Yeniden yapılandırma seçeneğini, daha yüksek faiz oranıyla alınan ve halen geri ödemeleri yüksek faiz üzerinden devam eden bir konut kredisinin, piyasada faizlerin düşmesiyle birlikte kalan borca düşük faiz üzerinden yeni bir kredi alınması şeklinde tanımlayabiliriz. Ancak bu yapılandırmanın doğru koşullarda yapılması gerekiyor. Doğru yapılandırma gerçekleştirildiği takdirde tüketiciye büyük avantajlar sağlayabiliyor.

Önce durumunuzu gözden geçirin

Şu anda kredi ödemeniz devam ediyorsa yeni şartlara göre, kendi ödeme koşullarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Halihazırda ne kadar ödediğinizi, toplam maliyetin ne olduğunu ve oluşan yeni şartlarda bunların nasıl değişeceğini hesaplamanızda fayda var. Bunu kendiniz de yapabileceğiniz gibi, çalıştığınız bankaya uğrayıp hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Düşük faiz koşullarına göre yeniden gözden geçirirseniz kazançlı çıkabilirsiniz.

% 2 ceza ödemeniz gerekiyor

Konut kredisinin yeniden yapılandırılması konusu geçtiğimiz yıllarda faizlerin düşmesiyle birlikte gündeme gelmişti. Bankaların bu konudaki kayıplarını önlemek adına, 2007’de çıkan Mortgage Kanunu’nda yeniden yapılandırmaya $ 2 oranında ceza uygulanması düzenlemesi getirildi. Buna göre, konut kredisini yeniden yapılandıran tüketici kalan borcu üzerinden $ 2 ceza ödeyerek yapılandırmayı yapabiliyor. Dolayısıyla ödeyeceğiniz % 2’lik cezayla birlikte yeni kredinin size ne kadara mal olduğunu bilmeniz gerekiyor. Elde edeceğiniz kazanç miktarı, ödeyeceğiniz cezadan daha fazla olmalıdır.

% 2.00 seviyesinde kredi alanlar…

Kredi yapılandırmasındaki faiz oranı konusunda tek bir doğru yok. Dolayısıyla bu konuda genelleme yapılamaz. Her kredinin kendine özgü şartlarda değerlendirilmesi gerekiyor. Şu anda ödemekte olduğunuz krediyi % 2.00 veya % 2,50 seviyesinden aldıysanız hemen yeniden yapılandırmaya giderek % 1’in altına inmiş faiz oranına geçiş yapmayı düşünmelisiniz. Aynı şekilde % 1.50 hatta % 1.30 seviyelerinde faizle kredi kullandıysanız bile kazançlı çıkabilirsiniz.

% 1.30 seviyesinin altında kredi aldıysanız…

Türkiye’de konut kredisi faiz oranları uzun bir süre yüzde 1.30 ve yüzde 1.05 seviyelerinde seyretti. Alınan kredilerin büyük çoğunluğu bu bantta kullanıldı. Özellikle yüzde 1.10 civarında faizle kredi alanların bir süre daha beklemesinde yarar var. Aralık ayını atlatıp, ocak ayında Merkez Bankası’nın faiz kararlarının konut kredisi faizlerini nasıl etkilediğine bakmanız, ona göre karar vermelisiniz.

Faizler daha da düşer mi?

Şu anda en fazla % 0.80 seviyelerine kadar düşen konut kredisi faiz oranlarının genel ortalamasının % 0.85 – 0.95 aralığında seyrettiğini söyleyibiliriz. Piyasalarda Merkez Bankası’nın aralık ayında veya ocak ayındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında % 5.75 olan gösterge faizini düşüreceği yönünde bir beklenti var. Bu indirimin gerçekleşmesi halinde faizlerin daha da düşmesi beklenebilir. Ancak bu oranın ABD ve Avrupa’da olduğu gibi yüzde 0.45 – 0.50 seviyelerine düşmesi Türkiye koşullarında mümkün görünmüyor. En düşük yüzde 0.75 seviyelerine kadar gerileme bekleniyor. Bu seviyelere gelindiğinde, daha önce konut kredisi almış olanların zaman kaybetmeden yapılandırma koşullarını ciddi olarak ele alması öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Finansbank Kamu Kredisi – Kamu Çalışanına Masrafsız ya da 1.24 Faizli Kredi

Finansbank'la çalışan kamu çalışanları çalışanları çok şanslı. Yeni yıl için geri sayım yaptığımız şu günlerde Finansbank'tan kamu çalışanına özel yılbaşı...

Kapat