Konut Kredisi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur?

Hayallerimizi süsleyen konutu, “kira öder gibi ev sahibi olma” sistemiyle hemen sahip olmamızı sağlayan konut kredisinden yararlandık ve taksitlerini ödemeye başladık diyelim. Başlangıçta taksitlerimizi zamanında ödediğimiz için herşey güzel giderken bir sorun çıkar ve ödeyememe problemi baş gösterirse neler olur, bizi nasıl bir prosedür bekler?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, konut kredisi taksitlerinin birbirini takip eden en az 2 taksidinin ödenememesi halinde kredi temerrüde düşer. Banka bu durumda temerrüd tarihini takip eden 5 gün içerisinde bize iadeli taahhütlü postayla bir ihbarname gönderir. Bu ihbarnamede, kredi borcumuzun tamamının 1 ay içerisinde ödenmesi talep edilir.

Temerrüt tarihinden asıl ödeme günününe kadar geçen gün sayısı için sabit faizli kredilerde akti faiz oranına ve değişken faizli kredilerde cari faiz oranına % 30 eklenerek borç tuttarı hesaplanır ve temerrüt faiziyle birlikte ödenmesi istenir.

Bu noktada atmamız gereken ilk adım, kredi ödemelerini hangi sebepten dolayı artık ödeyemeyecek duruma düştüysek, bu sebebi bankaya bildirmektir. Bu durumda ihbar süresine kadar ödemiş olduğumuz tutarlar bize iade edilir. Evin satışa çıkarma işlemleri başlatılır.

Ev satışa çıkmadan önce evin değeri gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından belirlenir. Belirlenen rakam bize bildirilir ve bu rakama itiraz için belirli bir süre tanınır.

Ev satıldıktan sonra banka borcunu alır. Geriye kalan para varsa bunu bize öder. Tam tersi durum da söz konusu olabilir. Bankanın satışa çıkardığı evin değeri borçtan az ise; örnek olarak kredi borcu 120.000 TL, bankanın satılan evden aldığı rakam 100.000 TL ise; kalan 20.000 TL bizden talep edilir. Eğer bu farkı da ödeyemiyorsak, geri kalan morç miktarı kefilimizden tahsil edilir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ING Turuncu Hesap
ING Turuncu Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

ING Turuncu Hesap istendiği anda para yatırılan, istendiği anda çekilebilen bir vadeli mevduat hesabı olarak bilinir. Bol kazançlı faizin gecelik...

Kapat