Finans Emeklilik’ten Devlet Katkı Paylı Kolay Emeklilik Planı

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek amacıyla 2013 yılından itibaren devlet katkı payı uygulaması başlıyor. Bu çerçevede artık bireysel emeklilik katılımcılarının ödeyeceği her 100 TL katkı payına devlet de 25 TL katkı payı ekleyecek. Bir başka deyişle “100 TL sizden, 25 TL devletten” modeline geçilecek. Üstelik, devlet katkı payı uygulaması yapılırken kişilerin vergi mükellefi olması şartı da aranmayacak.

Bireysel Emeklilik Sistemini cazip kılan bu gelişmeyi dikkate alan Finans Emeklilik, sisteme katılmayı düşünenlerin ilgisini çekecek yeni emeklilik planları hazırladı. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

A Emeklilik Planı
B Emeklilik Planı
C Emeklilik Planı
Kolay Emeklilik Planı
Kapital Emeklilik Planı
Özel Bankacılık Müşterileri Bireysel Emeklilik Planı
Elit Emeklilik Planı
FinansMaaş Bireysel Emeklilik Planı

Kolay Emeklilik Planı

Bu seçenekler arasından Kolay Emeklilik Planı hakkında bilgi verelim. Kolay Emeklilik Planı’nın seçilmesi halinde “hangi fon dağılımını seçmeliyim?” kaygısı sona eriyor. Bu planda size hazır paket halinde sunulan fon dağılımını seçmeniz yeterli oluyor. Tabii ki dilerseniz risk getiri profili sorularına vereceğiniz cevaplara göre size önerilecek fon dağılımını da seçebilirsiniz.

Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından kurulan tüm bireysel emeklilik yatırım fonları, Finans Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetiliyor.

Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı’nda giriş aidatının sözleşmenin başlangıcında alınacak kısmı, 120 TL olarak peşin veya bir yıl içinde aylık, üç aylık, altı aylık dönemlerde taksitli olarak alınıyor.

Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı kapsamında düzenlenecek olan bireysel emeklilik sözleşmelerinde katılımcı ve / veya katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişi tarafından ödenecek aylık asgari katkı payı tutarı 142 TL’den daha az olamıyor.

Katkı payı para birimi TL olan bireysel emeklilik sözleşmelerinde, aylık asgari katkı payı tutarı, her yıl Aralık ayında, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE yıllık artış oranı esas alınarak, müteakip yılın Ocak ayı başından itibaren bütün sözleşmeler için bir yıl geçerli olacak şekilde belirleniyor.

Giriş aidatı, başlangıçta ve çıkış anında ertelenmiş olmak üzere iki kısımda katılımcıdan ve / veya katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişiden alınıyor.

Katkı Payı ve Ek Katkı Payı

Katkı payı ve ek katkı payı tutarları TL olarak belirleniyor.

Katkı payının üzerinde yapılan toplu ödemelerde asgari ve azami bir sınır bulunmuyor.

Katkı payı ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde yapılabiliyor.

Emeklilik Yatırım Fonları / Ödeme Dönemleri

Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı içerisinde Risk Getiri Profili (RGP) formu doldurulmasından bağımsız olarak, RGP üzerinde katılımcı tarafından belirtilmek kaydıyla Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından önerilen hazır tek bir fon dağılımı da katılımcı tarafından tercih edilebiliyor.

Bireysel emeklilik sözleşmelerindeki giriş aidatı, katkı payı vb ödemelerin; kredi kartı veya banka hesabı (otomatik ödeme talimatı) kullanarak yapılması mümkün…

Katılımcının kredi kartı ile ödeme yapması halinde, komisyon alınmaksızın tahsil edilen tutar blokaj süresi sonunda bireysel emeklilik hesabına aktarılıyor. Kredi kartı blokaj süresi piyasa rayiçlerine göre belirleniyor.

One Response to Finans Emeklilik’ten Devlet Katkı Paylı Kolay Emeklilik Planı

  1. […] Finans Emeklilik’ten Devlet Katkı Paylı Kolay Emeklilik Planı […]

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
BES – Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Kısaca BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sisteminde 2013 yılından itibaren % 25 devlet katkısının başlamasıyla yepyeni bir döneme geçilecek. Devlet...

Kapat