BES – Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Kısaca BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sisteminde 2013 yılından itibaren % 25 devlet katkısının başlamasıyla yepyeni bir döneme geçilecek. Devlet katkısı uygulamasından vergi mükellefi olma şartı aranmaksızın tüm katılımcıların faydalanacak olması nedeniyle BES’e ilginin arttığı gözleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilik döneminde ek bir emeklilik geliri sağlayarak çalışma hayatında sahip olunan yaşam standardının sürdürülmesini amaçlayan, gönüllülük esasına dayalı özel bir emeklilik sistemidir.

Çalışma yaşamı boyunca elde edilecek gelirin bir bölümünün şimdiden tasarruf edilerek biriktirilmesini hedefler. Emeklilik çağı geldiğinde birikimler, aylık emekli maaşı şeklinde alınabileceği gibi toplu para olarak da alınabilir.

vakifbank-bes-katkisiEmekli olduğunuzda elde edeceğiniz birikim, sistemde kalacağınız süre ve düzenli olarak yatıracağınız katkı payı tutarlarına bağlı olarak değişebilir. Emeklilik yatırım fonları, devletin gözetim ve denetimi altındadır. Birikimleriniz emeklilik şirketinde deği, Takasbank’ta sizin adınıza oluşturulan hesaplarda güvence altına alınır.

Emeklilik şirketlerinin yaptığı çalışmalar, Hazine MüsteKatşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sermaye Piyayasası Kurulu ve Bağımsız Denetim Kuruluşları tarafından denetlenir.

En az 10 yıl süreyle sistemde kalan ve bu süreye ait asgari katkı payı ödemelerini gerçekleştiren ve 56 yaşını dolduran katılımcılar, bireysel emeklilik sisteminden emekli olmaya hak kazanırlar.

Katkı payı ve emeklilik yatırım fonu nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamında emekliliğe hak kazanabilmek için bireysel emeklilik hesabında değerlendirilmek üzere emeklilik şirketine aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak ödenen tutarlara katkı payı adı verilir.

Emeklilik şirketi tarafından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatına uygun şekilde kurulan ve katılımcıların ödediği katkı paylarının riskin dağıtılması ilkesi ile işletilmesi esasına dayanarak yönetilen yatırım aracına emeklilik yatırım fonu denir.

Bu fonlar profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilir. Yatırım stratejileri uzun vadelidir ve farklı kıymet bileşimlerinden oluşur.

Kaynak: FinansEmeklilik BES Bülteni

Finans Emeklilik’ten Devlet Katkı Paylı Kolay Emeklilik Planı

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kamu Çalışanına ve Meslek Gruplarına Citibank İhtiyaç Kredisi

Citibank, başta kamu çalışanları olmak üzere çeşitli meslek gruplarına % 1.29 çok özel faiz oranıyla 30.000 TL ihtiyaç kredisi fırsatı...

Kapat