Ziraat Altın Hesabı Nedir? Ziraat Bankası’nda Altın Alış Satış İşlemleri

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nedir? Son dönemde gündeme gelen banka altın hesapları aslında bir vadesiz mevduat ürününden başka birşey seğil. Ziraat Bankası da Altın Hesabı açtırma imkanı sunan bankalardan. Ziraat Bankası’nda gram altın cinsinden vadesiz hesap açılıyor. Ziraat’te vadesiz altın hesabı açmak için en az 1 gram altın tutarının hesaba yatırılması gerekiyor. Ziraat Altın Hesabı tüm Ziraat Bankası şubelerinden ve internet şubesinden açılabiliyor. Şubelerden ve internet şubesinden hesaba bağlı olarak gram altın alım ve satım işlemleri yapılabiliyor. Altın hesabının fiziksel altın almak, satmak ve biriktirmekten tek farkı hesabın fiziksel altın tutuyor olmaması. Banka altın hesabı, kiralık kasa kiralama gibi yollarla bankada fiziksel altın saklama anlamına gelmiyor. Hesapta fiziksel altın değil, altının gram değeri tutuluyor. Altın alış satış işlemleri gram altının parasal değeri üzerinden yapılıyor. Hesap açtırmak için bankaya gerçek altın teslim edilmiyor, hesaptan ödemeler fiziksel altın şeklinde değil, para şeklinde yapılıyor. TL ya da Amerikan Doları ile alım satım yapmak üzere altın hesabı açılabiliyor.

Altın Hesabı Nasıl Kazandırıyor? Faiz uygulanıyor mu? Ziraat altın Hesabı vadesiz bir altın hesabı türü. Bu nedenle herhangi bir faiz getirisi elde etmek sözkonusu değil. Kazanç ya da kayıp altın fiyatlarının yükselişinden ya da düşüşünden gerçekleşiyor. Hesaptaki altın miktarı gram olarak aynı kalsa da piyasa değeri yükselirse para cinsinden kazanç sağlama imkanı oluyor. Hesap açılışındaki para cinsi (Türk Lirası ya da dolar) ve bu para cinslerindeki güncel altın fiyatları hesaplamalarda geçerli oluyor.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nereden Açılabiliyor? Ziraat Bankası Altın Hesabı tüm Ziraat Bankası şubelerinden ve internet şubesinden açılabiliyor. Tüm altın alış satış işlemleri şubeden ya da internetten yapılabiliyor. Hesaptaki altın miktarı gram olarak görüntülenebiliyor ve hesabın cinsine göre Türk Lirası ya da Amerikan Doları karşılığı öğrenilebiliyor.

Altın Hesabı Açtırmanın Alt Sınırı Nedir? Bu konuda herhangi bir alt sınır yok. 1 gram altın alarak bile vadesiz altın mevduat hesabı açılabiliyor.

Ziraat Altın Hesabı Devlet Koruması Altında mı? Açılan Hesap İçin Ücret Ödeniyor mu? Altın hesabının banka mevduat hesaplarından hiç farkı yok. 50.000 TL’ye kadar Tasarruf Mevduatı Sigortası güvencesi altında. Altın hesaplarına yıllık hesap işletim ücreti gibi ücretler uygulanmıyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Citibank Kefilsiz Bireysel İhtiyaç Kredisi

Citibank kefilsiz ihtiyaç kredilerine düşük faizli yeni bir kredi ekledi. 0.95 faizli Citibank ihtiyaç Kredisini kefil bulmak zorunda kalmadan alabilir,...

Kapat