Yılbaşına Kadar Kredi Kullanacaklara İpuçları

Merkez Bankası tarafından yayınlanan “Banka Kredileri Eğitimi Anketi Temmuz-Eylül 2012” raporunda Ekim – Aralık 2012 aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreği için tahminlere ve önemli ipuçlarına yer veriliyor. Banka kredilerinin standartlar, kurallar ve talep açısından incelendiği rapor, özellikle yılbaşına kadar kredi kullanmayı düşünenler için çok değerli bir rehber niteliği taşıyor.

Konut ve Taşıt Kredilerinde Gelişme Olabilir

Merkez Bankası’nın raporunda geride kalan üçüncü çeyrekle ilgili şu değerlindirme var: “Kredi standartlarına, yani krediyi kullananın geliri ile geri ödeme oranları, kredinin kabul edilebilir olup olmadığı gibi kriterlerin Temmuz-Eylül 2012 döneminde konut ve taşıt kredilerinde temelde aynı kaldığı görüldü. Diğer bireysel kredilerde ise sıkılaştırıldığı gözlendi. Diğer bireysel kredilerde standartların sıkılaştırılmasının sebebi olarak ise genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler ve tüketicilerin kredi itibarının etkilidir.

2012 yılının son çeyreğinde bankacıların beklentisi ise konut ve taşıt kredilerinde standartlar gevşetilirken diğer bireysel kredilerde standartların sıkılaştırılacağı yönünde gerçekleşiyor. Bu durumda konut ve taşıt kredilerinde tüketicilerin kredi onayı alırken daha az zorlanacağını söyleyebiliriz.”

Son 3 Ayda Bankaların Kar Marjları Düştü

Merkez bankasını faiz indirimi kararından sonra kredi maliyetlerinde düşüş devam ediyor. Raporda ise konut kredilerinde krediler üzerinden alınan kar marjları, vade koşulları ve faiz dışında alınan ücret ve komisyonlar az da olsa sıkılaştırılırken, diğer bireysel kredilerde ise krediler üzerinden alınan kar marjlarının gevşetildiği görülüyor. Taşıt kredilerinde ise bu dönemde değiştirilen koşul ya da kural bulunmadığı anlaşılıyor.

Kredi Talepleri Daha da Artabilir

2012 yılının üçüncü çeyreğinde, bankalara göre kredi taleplerinde artış yaşandığı belirtiliyor. Son çeyrek tahminlerinde ise kredi taleplerinin daha da artacağı yönünde. Yaşanan talep artışındaki en büyük etken tüketici güvenindeki artış olurken, tasarruflarıdaki yükselişinde artan kredi talebini etkilediği raporda vurgulanıyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Vakıfbank CepŞubem
Vakıfbank CepŞubem: Her Cebe Bir Şube

Vakıfbank CepŞubem hizmetiyle istenilen yerde ve zamanda bankacılık işlemleri cep telefonundan kolayca yapılabiliyor. Üstelik bu, herhangi bir EFT ve havale...

Kapat