Maaşlı çalışmayanlar kredi alabilir mi?

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi, maaşlı çalışmadan veya sigortası olmadan kredi alınabilir mi sorusudur. Aslında bankaların tüm ihtiyaç kredisi çeşitlerinde istediği belgelerin başında geriye dönük son 6 aylık sigorta priminin yatıp yatmadığı belgesidir. Eğer bu önkoşulu sağlıyorsak, gelirimizin de olması şartıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapabiliriz.

Çalışmayan ve sigortası olmayan kişiler nasıl kredi çekebilir?

Çalışmıyor olsalar dahi tapusu kendi üzerine olan bir gayrımenkulden düzenli kira geliri olanlar kredi başvurusu yapabilirler. Kira sözleşmesi örneğini bankaya ibraz etmek yeterlidir.

Kendi üzerine kayıtlı malvarlığı olanlar da krediye başvurusunda bulunabilir.

Kredi sicili temiz birisinin kefilliği ile krediye başvuru yapmak mümkündür.

Bankayla kurdulmuş herhangi bir düzenli ilişkisi varsa (otomatik ödeme talimatı, vadeli mevduat getirisi gibi) bunu kullanarak küçük miktarda da olsa kredi başvurusu yapılabilir.

Bu koşullar sağlansa bile banka kredi vermeyebilir mi?

Evet, vermeyebilir. Düzenli bir maaşımız olmadığı için, bu nedenle banka bizi riskli gördüğü için bu koşulları sağlasak bile banka bize kredi vermeyebilir. Elde ettiğimiz kira geliri diyelim ki aylık 10 bin TL düzeyinde olsun. Kira gelirimiz yüksek olsa bile, daha az maaşı olan bir kişiye kredi veren bankanın bize kredi vermediğine tanık olabiliriz.

Örneğin yüksek kira geliri almakta olduğumuz bir dükkanda asgari ücrete çalışan bir eleman bankadan kredi çekebilirken esas mülk sahibine kredi verilmeyebilir. Kısacası bu tamamen bankaların insiyatifine kalmış bir konudur. Çoğunlukla da tercihlerini asgari ücretli bile olsa maaşlı çalışandan veya memurdan yana koyarlar.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı?

Kredi almak için bankalara başvuru yapanların başına gelen en sevimsiz olayların başında gelir kredinin onaylanmaması... Bankanın istediği tüm belgeleri teslim...

Kapat