Kredi Skoru ve Kara Liste Nedir

Sürekli kredi başvurusunda bulunduğunuz halde her defasında red cevabı alıyorsanız kara listede olabilirsiniz. Kredi işlemleri sırasında sık sık duyduğumuz kara liste, kredi kartı ve ihtiyaç kredisi ödemelerimizde yaşadığımız gecikme ve takibe düşme olaylarının Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınması durumudur. Kara listeye alınmamızla birlikte bankalar nezdindeki itibarımız olan kredi sokrumuz da düşer. Bu iki kurumda tutulan olumsuz kayıtlar, ileride yapacağımız kredi başvurularında bize olumsuz yansıyabilir.

Kara listede olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz?

Bankalar kredi vermeden önce Kredi Kayıt Bürosu’ndaki kayıtlara bakıyorlar. Bankaya kadar gidip de red cevabı almanın moral bozukluğunu yaşamak istemiyorsak, kara listede olup olmadığımızı önceden öğrenmek mümkündür. Bunu da Merkez Bankası’na direkt başvuru yaparak öğrenebiliriz. Kredi Kayıt Bürosu’ndaki durumumuzu öğrenmek için ise müşterisi olduğumuz bankaya gidip bir dilekçe yazarak kara listede olup olmadığımızı öğrenme şansımız var.

Borçlarımızı ödediğimiz halde kara listeden çıkmamız mümkün mü?

Borçlarımızı ödedikten 5 yıl sonra Kredi Kayıt Bürosu’ndaki negatif kayıtlar siliniyor. Buna rağmen bankalar yine de kredi vermemeye devam edebilir. Bunun sebebi önceki yıllarda takibe düşmüş bir müştiriyi riskli görmmeleridir. Kısacası bu kunu tamamen bankaların insiyafindedir. Kredi Kayıt Bürosu’ndaki negatif kayıt silindi diye bize kredi verecekler diye bir kural yok. Bu nedenle kredi kartı ve ihtiyaç kredisi geri ödemelerimizi yaparken son derece titiz davranmamız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çalışan ve Emekli Öğretmen ve Akademisyene Kredi Garanti Bankası’ndan

Garanti Bankası Öğretmenler Günü'nün yaklaşmasıyla eğitimcilere her yıl sunduğu kredi desteğini yeni bir kampanyayla bu yıl da devam ettiriyor. 2013...

Kapat