Kredi Kartını Güvenli Kullanmanın Yolları…

Kredi Kartını Güvenli Kullanmanın Yolları...

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, özellikle de internette online işlemlerin artmasına paralel olarak şifrelerin kırılması olayları da artış gösteriyor. Başımıza böyle bir durumun gelmemesi için alabileceğimiz basit gibi görünen ama büyük önem taşıyan tedbirler var.

Öncelikle kartımız çalındıysa zaman kaybetmeden bankayla iletişime geçip kartımızı kapattırmamız gerekiyor. Çalınma olayı akşam saatlerine denk geldiyse bankanın çağrı merkezini arayarak kartımızı kullanıma kapatmak çok büyük önem taşıyor.

Kredi kartı şifremizi belirlerken şifrenin doğum tarihi, ardışık sayılar ve kolay tahmin edilebilecek şekilde olmamasına dikkat etmek gerekir. Şifremizi hiç kimseyle paylaşmamak, her kart için farklı şifre belirlemek gibi yöntemlerin uygulanması hem kolaydır, hem de kredi kartımızın güvenliğini artıran çözümlerdir.

Kredi kartı şifresini önce bir kağıda yazmak, sonra çantamızda veya cüzdanımızda taşımak ilk bakışta mantıklı gibi gelebilir ama aslında çeşitli tehlikelere yol açabilir.

Kredi kartıyla internetten veya telefonla alışveriş yaparken, karşımızdaki firmanın güvenli bir firma olması önemlidir. Kredi kartı bilgilerimizi sadece güvenilirliği bilinen firmalarla paylaşmakta yarar var. Hiç alışveriş yapmadığımız sitelere karşı temkinli yaklaşmak büyük önem taşır.

Kredi kartı şifremizi ve bilgilerimizi nasıl çalıyorlar?

Son dönemde internet üzerinden “olta” yöntemiyle şifre çalma girişimlerinin arttığını görüyoruz. Olta yönteminde kişilerin mail adreslerine banka tarafından gönderildiği süsü verilen ve başlığında çok önemli olduğu, mutlaka açılması gerektiği şeklinde yazı bulunan bir mail gelir. Bu mailde kişinin kart bilgileri ve kişisel bilgileri talep edilir. Bu yönteme “olta yöntemi” adı verilir.

Eğer gelen maile cevap verilirse ve kişisel bilgiler gönderilirse şifremiz ve kart bilgilerimizin hepsi çalınmış olur. Unutmayalım ki, bankalar, müşterilerinden e-mail yoluyla kişisel bilgilerini talep etmezler. Bunun dışında tanımadığımız kişilerden gelen e-maillerdeki word, jpg veya başka uzantılı eklerin (attachments) bilgisayara indirilmesi de tehlike oluşturabilir.

Sadece sayılardan oluşan web adreslerinden (192.1.1.18 gibi) gelen maillere çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bankalar e-mail yolladığında bankaadi.com.tr şeklindeki kendi web adreslerini kullanırlar. Bunlara dikkat ederek olta yönteminden korunma sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi kartı ödemeleri gecikirse nasıl bir süreç işler
Kredi kartı ödemeleri gecikirse nasıl bir süreç işler

Kredi kartları doğru bir şekilde kullanıldığında ödeme kolaylığı sağlar. Ancak yanlış kullanımından kaynaklanan gecikmeler olduğunda kart sahibini oldukça zorlu bir...

Kapat