Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

BDDK’nın kredi kartlarıyla ilgili olarak yaptığı düzenleme sonucunda 17 Aralık 2011 tarihinden beri ATM’lerden nakit avans çekimi oldukça zorlaştı. Sözkonusu düzenlemenin uygulanmaya başlamasıyla birlikte nakit avans kullanımı (kredi kartından para çekme imkanı) kısıtlanan kart sahiplerinin hayatında önemli değişiklikler oldu. Önceden olduğu kadar rahat nakit avans çekemeyenler yeni çareler arayışına girdiler.

BDDK’nın yaptığı düzenlemeye göre bir takvim yılı içinde en fazla üç defa dönem borcunun yüzde 50’sinden daha az ödeme yapılması halinde dönem borcunun tamamı ödenene kadar o karttan nakit çekim işleri yasaklandı.

Ancak yine de sıkıntıya düşen kart sahiplerini biraz olsun rahatlatacak bazı alternatifler var. Hepsi yasal olan bu alternatifleri şöyle bir gözden geçirip değerlendirelim.

Nakit Avanstan Tamamen Vazgeçmek:

Birinci alternatif ilk bakışta sevimsiz gelebilir. Çünkü dönem borcunun tamamını ödemektense, sadece minimum ödeme adıyla bilinen asgari ödeme tutarını ödemeye devam etmeyi öngörüyor. Bu durumda nakit avans çekimine sonsuza dek veda etmek gerekecek.

Ancak şunu unutmayalım: BDDK’nın sözkonusu düzenlemesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra daha da zorlayıcı yeni tedbirler yürürlüğe girecek. Buna göre minimum ödeme miktarı 5.000 TL limitli kredi kartları için yüzde 20’den 22’ye çıkacak. İzleyen 3 yılda da kademeli olarak yüzde 25’e ulaşacak. Daha yüksek limitli kredi kartlarında minimum ödeme oranı üçüncü yılın sonunda yüzde 40’a ulaşacak. Dolayısıyla yeniden nakit avans çekimine ihtiyacınız olacağı için başka çareler aramalısınız.

Borç Transfer Kredisine Başvurmak

İkinci alternatifte kredi kartı dönem borcunu taksitlendirmek yerine borç transfer kredisi veya ihtiyaç kredisi kullanarak borcu kapatmak yer alıyor. Ancak bu alternatifi tercih edecek olanların öncelikle sicilinin temiz olması gerekiyor. Bugüne kadarki dönem ödemelerinde bir gecikme bulunmayan, son beş yıllık sürede hakkında herhangi bir idari veya yasal takibat başlatılmamış kişiler bunu tercih edebiliyor. Yoksa ihtiyaç kredisi başvurunuzun onaylanması zor olabilir.

Kredili Mevduat Hesabından Nakit Çekmek

Eğer herhangi bir bankada kredili mevduat hesabı açtırdıysanız, nakte sıkıştığınız anlarda bu hesaptan para çekebilirsiniz. Kısaca KMH olarak bilinen bu hesaptan nakit çekerken bu hesabın faiz oranlarının hayli yüksek olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Yüksek faizin yanısıra ekstre masrafı, hesap işletim ücreti, hesap defteri işletme ücreti, kart yenileme ücreti gibi ek ücretler de alınmakta olduğu için bu üçüncüyü tercih ederken bu işten zararlı çıkmamak için dikkatli ve tedbirli olmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sabit Taksitli 36 Ay Vadeli 30000 TL Kredi HSBC Kampanyasında

Sabit taksitli kredi arayanlar, ne ödeyeceğini bilmek isteyenler için şimdi Kredi Net var. HSBC'nin yeni kredi ürünü olan Kredi Net...

Kapat