Kredi kartı ödemeleri gecikirse nasıl bir süreç işler

Kredi kartı ödemeleri gecikirse nasıl bir süreç işler

Kredi kartları doğru bir şekilde kullanıldığında ödeme kolaylığı sağlar. Ancak yanlış kullanımından kaynaklanan gecikmeler olduğunda kart sahibini oldukça zorlu bir süreç bekler. Bu duruma düşmemek için kredi kartının aslında bir ödeme aracı olduğunu, borçlanma aracı olmadığını akıldan çıkartmamak da fayda var. Kredi kartındaki limit bizim paramız değildir, kredi kartı sadece daha sonra ödemesini yapmak üzere kullandığımız kolay bir ödeme yoludur.

Öncelikle “gecikme” kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Son ödeme tarihinde kredi kartı borcunun asgari tutarının tamamını veya bir bölümünün ödenmemesi halinde “gecikme” durumu meydana gelir. Bu durumda gecikme faizi başlamış olur. Faiz oranı gayet yüksektir. Bankalara göre değişkenlik göstermekle birlikte aylık % 2.84 dolayındadır. Bunun haricinde banka kartı nakit çekime kapatılır ve banka müşterisine borcunun en azından asgari tutarını ödemesi için bir mektup gönderir.

Kart sahibi yine de borcunu ödeyemezse, gecikme faizi yüksek olduğu için asgari ödeme tutarları gün geçtikçe artmaya başlar. Kart sahibinin kredi sicili olumsuz etkilenir. Sonraki kredi kartı veya kredi başvurularında olumsuz sonuçlar almaya başlar.

Borç ödeme durumu 90 günü aşarsa banka tarafından kart sahibine ihtar niteliğini taşıyan bir mektup daha yollar. Bu ihtar, borcun tamamının ödenmesine yönelik bir ihtardır. Kart sahibine 15 gün süre tanınır. Bu 15 günlük süre içerisinde ödeme planına sadık kalınmazsa veya bankanın sunduğu teklifi kabul etmezseniz banka yasal takibe geçer. Yasal takip sürecinde avukatlar yoluyla alacağını tahsil eder.

Kart sahibi bu duruma düşmemek için neler yapabilir?

Öncelikle gelir gider dengesini çok iyi oturtmak ve korumak gerekir. Gecikme durumunda bankadan kaçmamak önemlidir. Telefona çıkmamak veya mektupları almamak yerine bankayla sürekli iletişim halinde olmak daha mantıklıdır. Hatta bankaya bir ödeme planı bile sunulabilir.

En akıllıca çözüm, kredi kartı gecikme durumuna düşmeden harekete geçmek, borcu başka bir kredi kartına transfer etmek için Bireysel Finansman Kredisi almak veya klasik ihtiyaç kredisine başvurarak borcun tamamını ödeyerek kapatmaktır.

Bireysel Finansman Kredisi halk arasında borç kapatma kredisi olarak bilinir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta, borcun tamamen ortadan kalkmadığı, sadece ilk kredi kartındaki borcun kapandığıdır. Transfer sonucunda başka bir bankanın kredi kartına devredilen borç yine ödenmek durumundadır. Borcu ödemek için ihtiyaç kredisi çekildiyse bu kredi de kendi koşullarına uygun olarak ödenmek zorundadır.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye İş Bankası Her İhtiyaca Özel Kredi
Türkiye İş Bankası Her İhtiyaca Özel Kredi

Türkiye İş Bankası müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Her İhtiyaca Özel Kredi kampanyası başlattı. Kasım sonuna kadar devam edecek bu...

Kapat