Kredi Kartı Limit Artırma – Ortak Limit Havuzu

Bankaların temel amacı müşterisinin kredi limitini mümkün olan en yüksek düzeye çıkartmaktır. Banka müşterisi de ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmek için kredi kartı limitinin yüksek olmasını ister. Her iki tarafın da isteği bu halde çoğu zaman ikisi aynı noktada buluşamaz. Müşteri limitinin yükselmesini beklerken banka da limitini artıracak müşteri arar.

Birçok bankanın internet şubesine girdiğinizde limitinizi artırmak isteyip istemediğinizi bankanın kendisinin sorduğunu göreceksiniz. Bu aşamadayken “evet” cevabı vererek süreci hızlandırabilirsiniz. Ancak limit artırma talebinde bulunmak, limitinizin mutlaka artacağı anlamına gelmez. Bunu unutmamanız gerekir. En ızandan süreci hızlandırmış olursunuz.

Bankanız aslında sizin limitinizi artırmak ister. Çünkü kredi kartı ne kadar çok kullanılırsa kredi kartı işlemlerinden alacağı pay ve faizler artacaktır. Ancak son dönemde yeni çıkan bir kanuna göre son 1 yıl içerisinde toplam 3 defa dönem borcunuzun yarısından daha azını ödediyseniz kartınız limit artırımına belli bir süre için kapatılıyor.

Kanun böyle emrettiği için banka limitinizi artırmak istediği halde bunu yapamıyor. Sizin de kanun karşısında yapabileceğiniz herhangi birşey yok. Bu durumda limit artırma şansınız olması için tek çareniz kalıyor. O da kart borcunuzun en az yarısını her ay düzenli olarak ödemek… “Zaten sıkışık olduğum için limit istiyorum” diye itiraz etseniz de kanun karşısında bu itirazınız geçerli olmaz.

Limitinizin yükseltilmesi konusunda ikinci bir engel de elinizdeki kartların toplum limitidir. Tüm bankaların ortak bir limit havuzu var. Dolayısıyla sizin değişik bankalardan aldığınız kredi kartlarının hepsinin limitlerinin toplamından oluşan bir ortak havuz limiti bulunuyor. Elinizin altında 4 tane kredi kartı varsa, bunlardan 3 tanesinde toplam limit kullanımını aştıysanız, ortak havuzdaki limiti tükettiğiniz için dördüncü banka size limit veremez.

Ortak havuz limiti engelini aşmak istiyorsanız elinizdeki kredi kartlarının 3 tanesini iptal ettirerek tek bankada toplamayı deneyebilirsiniz. Ancak bu durumda her kredi kartının kendine özgü avantajlarından mahrum kalacaksınız. Ancak tek bankanın sağladığı avantajlar sizin için yeterliyse bu sorun olmaz.

Ayrıca ortak havuz limitini artırmayı düşünebilirsiniz. Mevcut gelirinizde bir artış varsa, daha önceden bildirmediğiniz kira geliri gibi artı gelirleriniz varsa bunları bankaya beyan ederek ortak havuz limitinin genişletilmesini sağlayabilirsiniz.

One Response to Kredi Kartı Limit Artırma – Ortak Limit Havuzu

  1. efe dedi ki:

    merhaba, garanti bankasından bir kredi kartı cıkartım 500 tl civarında bir limiti var. (ögrenci kredi kartı) daha sonra american express kartı cıkarttım ve bonus kart. bu iki kartta ortak limitli geldi yani 3 kartımın limiti de 500 tl ortak limitler. başka bankadan 2 farklı kredi kartı cıkarttım daha sonra iki kredi kartınında limiti bagımsız ve farklıydı. garanti bankası neden böyle bir uygulama yapıyor?

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TOKİ’den 64 bin Liraya Konut, 15 bine İşyeri

Gayrımenkul sektöründe hatırı sayılır bir canlanmanın gözlendiği bugünlerde cazip kampanyalar birbirini izlemeye başladı. Bu trende son olarak kısaca TOKİ olarak...

Kapat