Kredi Kartı Kullanımı, Ödemesi ve Nakit Çekimde Nelere Dikkat Etmeli

Kredi kartı günlük hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Nakit para kullanmak yerine kredi kartı kullanmak hem daha pratik hem de daha avantajlı. Çünkü kredi kartına peşin fiyatına taksit, indirim ve puan kazanımı gibi uygulamalardan yararlanabiliyoruz. Ama acaba kredi kartı kullanırken ne kadar dikkatliyiz? Kredi kartlarıyla ilgili bazı temel unsurlara dikkat etmezsek kredi kartları çok kısa sürede başımıza beklemediğimiz sorunlar açabilir. Peki kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli. Uzmanlar özellikle yüksek limitli kartlar, düşük ödemeler ve nakit çekim konularının sıkıntı yaratan unsurlar olduğunu vurguluyor.

Kredi kartı limitimiz fazla da olsa ihtiyacımız ne kadar ise ve ne kadar ödeme yapabileceksek o kadar alışveriş yapmalıyız. Kredi kartının hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı olduğunun bilinmesi, onun bir kredi alma yolu gibi algılanmaması gerekir. Kredi kartı limitini aşmaya izin veren kredi kartları da var. Ancak bu kartlar daha sonra limit aşım ücretleriyle başımızı ağrıtabilir. Bu nedenle limit aşma şansımız olsa bile kart limitleri içinde kalmaya, hatta daha az harcamaya dikkat etmeli.

Kredi kartında devamlı olarak sadece asgari tutarı ödemek başlangıçta cazip gibi gözükse de sonradan sıkıntı yaratabilir. Sadece asgari ödeme tutarını ödediğimizde kredi kartının toplam borcu büyük oranda ödenmediği için her ay aynı borç tutarı için yeniden faiz ödenmesi gerekir. Ödenmeyerek diğer aylara aktarılan kredi kartı borcu kartın kullanımına da engel olmaya başlar. Ödediğimiz asgari tutar genel toplam içinde az bir yer tuttuğu için yeni alışverişler için çok az bir yer açılır. Bu da bizi kartımızı kullanamaz hale getirebilir.

Kredi kartı son ödeme tarihi maaş alacağımız ya da elimize para geçen dönemlere ve sonrasına ayarlanmalı. Örneğin maaşımızı ayın 15’inde alıyorsak ve son ödeme tarihimiz ayın 10’u ise boşu boşuna faiz ödeme durumunda kalabiliriz. Hatta asgari ödeme tutarını yatırmadığımız için kartın kullanıma kapatılması ve ceza ödemesi gibi başka sorunlarla da karşılaşabiliriz.

Nakit avans çekerken de dikkatli olmak da fayda var. Bazı kampanyalarda faizsiz ya da masrafsız nakit avans çekilebileceğinden söz edilir. Ancak çoğu zaman bir nakit çekim ücreti tahsil edilir. Üstelik nakit çekim ücretinin ilk ekstrede ödenmesi gerekir. Nakit avans çekimleri genellikle çekilen tutarın yüzdesine göre belirlenir. Ancak en az çekim ücreti tutarı da sözkonusu olabilir. Böyle durumlarda kullandığımız nakit avans tutarı düşük olduğunda asgari çekim ücretleri nedeniyle maliyetimiz artabilir. Aklımızdaki tutarı bir kerede değil de birden fazla işlemle çekersek birden fazla kere en az çekim ücreti tutarlarına takılabiliriz. Bu da maliyetimizi artıracaktır. Bu nedenle ne kadar nakit çekim yapacağımıza iyi karar vermeli ve mümkünse bir defada çekmeliyiz.

Nakit avans geri ödemelerinde ise kredi kartı ekstresi tarihini bekleyip ödeme yapmak ödeyeceğimiz faizi arttırır. Eğer elimize para geçtiyse kart ekstresini, hesap kesim ve son ödeme tarihini beklemeden çektiğimiz nakit avansı ödemeliyiz. Çünkü nakit avansa günlük faiz uygulanır. Her ödeme yapmadığımız gün ödeyeceğimiz faiz artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Düşük Taksitlerle Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Fırsatı Akbank Konut Kredisi’nde

Akbank konut kredisi caip ödeme koşulları ve düşük faiz oranlarıyla kira öder gibi ödemelerle ev sahibi yapıyor. Akbank'ın sonbahar kampanyasında...

Kapat