Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Öğrenilir

Kredi kartı sahibi olmanın tüm inceliklerini bilenler bilir ama hayatında ilk kez kredi kartı taşımaya başlayanlar, sistemi çözemeyenler için sıkıntılı bir konudur dönem borcunu öğrenmek… Borcunu ödeyecektir ama ne kadar harcaması olduğunu, borcunun tam miktarını belli bir süre önceden öğrenmek ister. Buna rağmen net bilgilere ulaşmakta zorlanır.

Herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığımızda onay süreci sonrasında sözleşme imzalanır ve kredi kartımızı teslim alırız. Kartın yanında son kullanma tarihi, ekstre tarihi, son ödeme tarihi gibi bilgiler bize verilir. Her ay hesap kesim tarihinde borcumuzun hesaplanacağı ve adresimize posta veya email yoluyla gönderileceği söylenir.

Dönem Borcu Nedir?

Ekstre bilgilerini inceleyince hangi gün nereden kaç liralık alışveriş yaptığımızı, ödememiz gereken miktarı görürüz. Bu bizim dönem borcumuzdur. Eğer orada yazan borcun tamamını son ödeme tarihine kadar ödersek sorun yoktur. Kredi kartı borcumuzun tamamını ödemiş olduğumuz için faiz işlemez.

Ekstrede bize bildirilmiş olan borç rakamının yanında bir de minimum (asgari) ödeme tutarı vardır. Şu anki düzenlemelere göre bu, toplam borcumuzun yüzde 20’sine denk gelir. Borcun tamamını ödemek yerine sadece asgari ödeme tutarını ödeyecek olursak kredi kartımız kapatılmaz. Ancak borcumuzun yüzde 80’lik kısmını ödememiş durumda olduğumuz için epeyce yüksek oranda bir faiz işletilir. Borcumuzu hiç ödemezsek işin rengi değişecek, banka tarafından yasal işlem başlatılacaktır.

Anlık Borç Nedir

Ekstre geldiği zaman dönem borcumuzu öğrenmiş oluruz. Ancak ekstre gelmeden önce borcumuzu takip etmek isteyebiliriz. Anlık borcumuzun o an için ne kadar olduğunu bilmeyi önemsiyor olabiliriz. Ancak ekstre henüz gelmediği için bunu bilemeyiz. Bu konuda takip edilecek en kısa yol, müşterisi olduğumuz bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. 444 ile başlayan numarasını aradığımızda sesli yanıt sistemiyle tuşlama yaparak öğrenebileceğimiz gibi, direkt müşteri temsilcisine bağlanarak da kredi kartı borcumuzu önceden öğrenmemiz mümkündür.

Bu konuda ikinci seçeneğimiz, müşterisi olduğumuz bankanın internet şubesine girmektir. Bankanın size vermiş olduğu kullanıcı adı, hesap numarası ve şifreyi kullanarak o andaki kredi kartı borcumuzu öğrenebiliriz. Ancak bunun için sözkonusu bankanın internet şubesini kullanmak için önceden sözleşme yapmış olmamız gerekir. Sözleşme sonucunda internet şubesini kullanmak için gereken hesap açılmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çok Yakında Odeabank ile Tanışacağız

Türkiye'de son dönemde kar patlaması yapan ve hızla büyümeye devam eden bankacılık sektörüne çok yakında Odeabank adlı yeni bir banka...

Kapat