Kredi Borcu Varken İkinci Kredi Nasıl Alınabilir

Halihazırda herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmış olanlar, aynı bankadan veya başka bir bankadan ikinci bir kredi alabilir mi? Sıkça sorulan bu sorunun cevabı evettir. Mevcut kredisi olan bir müşterinin yeni bir kredi daha çekebilmesi mümkündür. Ancak yeni kredinin alınabilmesi için bazı ek şartların sağlanmış olması gerekiyor.
Mevcut kredisi olan bir kişi yeni bir kredi alabilir. Ancak yeni kredinin alınabilmesi için bazı şartlar yerine getirilmelidir.

Bunların başında mevcut kredinin aylık taksitlerinin düzenli ödenmiş veya ödeniyor olması gerekiyor. Taksit ödemelerinde aksama veya sorun varsa ikinci kredinin alınabilmesi o kadar da kolay olmayabilir.

Mevcut kredinin yanına eklenecek ikinci kredinin ödemesinde sorun olmayacağını, kısacası iki kredinin taksitlerinin aynı anda ödenebileceğini gösteren gelir belgesinin bankaya sunulması gerekiyor.

Alınacak yeni kredinin ödemesinin yapılabileceğini gösteren gelir belgesinin, bankaya sunulması gerekir. Banka yetkilileri gelir belgesini inceleyerek yeterli bulması halinde ikinci kredi onayını verir.

Birinci ve ikinci kredilerinin aylık taksitleri toplamı, müşterinin aylık gelirinin yüzde 50’sini aşmaması gerekiyor. Örneğin mevcut kredinin aylık taksitlerinin 400 TL olduğunu düşünelim. Çekeceğimiz ikinci kredinin aylık taksiti de 300 TL olsun. Böyle bir durumda aylık gelirinin en az 1.400 TL olması şarttır. Zaten banka da iki kredinin aylık taksitleri toplamının en az 2 katı geliriniz olmasını isteyecektir.

Unutmayalım ki, sadece gelir belgesinin sağlanması da yetmeyebilir. Her bankanın kendine özgü kriterleri vardır. Bunlar da sağlanmışsa tüketici ikinci bir kredi kullanabilir. Her bankanın ne gibi kriteri olduğunu önceden bilmek için internette bir araştırma yaparak bunları öğrenebilir.

Kullanılacak yeni kredinin mutlaka aynı türde ihtiyaç kredisi olması da gerekmiyor. Konut kredisi, taşıt kredisi, ipotek karşılıklı bireysel finansman kredisi veya diğer kredi seçeneklerinden herhangi birisini alabilirsiniz.

Çekeceğiniz ikinci kredi için şu an çalıştığınız banka yerine başka bir banka seçmeyi düşünüyorsanız bu mümkündür, istediğiniz bankayla çalışabilirsiniz. Ancak uzmanlar halihazırda çalıştığınız bankadan almanızı öneriyorla. Farklı bir banka seçecekseniz şu anki bankanıza olan borcunuzu da oraya transfer etmennizde fayda var. Yeni alınan kredi ile eski kredinin borcunu kapatarak tek bankadan ödemeye devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak
Kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün mü?

Hepimizin her gün defalarca duyduğu "Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak" sloganı özellikle oturulabilir bir ev sahibi olmak isteyen tüketici...

Kapat