Konut Kredisini Yapılandıran Kazançlı Çıkıyor

Konut Kredisi

Merkez Bankası’nın son dönemde uyguladığı faiz indirimleri, kredi maliyetlerini düşürürken bu durum gayrımenkul sektörüne olumlu yansımaya başladı. Banka kredilerinin tüm masraflar dahil edilerek oluşturulan Yıllık Maliyet Oranları (YMO) endeksine göre kredi maliyetleri geçtiğimiz ekim ayında da düşmeye devam etti.

Eylül ayında % 13.10 olan bu rakamın ekimde % 12.77’ye düştüğü gözlendi. Durum böyle olunca 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin ortalama toplam maliyeti 170.504 TL oldu. Aylık taksit ödemeleri ise 1.420 TL şeklinde seyretmeye başladı. Bu koşullarla alınan konut kredisinin toplam maliyetinde 1.600 TL dolayında düşüş yaşandığı görüldü.

Maliyetlerdeki düşüş ne anlama geliyor? Yapılandırma ne gibi avantaj getirir?

Önce olayı tersinden düşünelim. Faizlerin yükseliş eğiliminde olduğu dönemlerde sizin aylık bazdaki ödemeleriniz de yükseliyor. Böylelikle aylık ödemelerinizdeki yükseliş, o konutun toplam maliyetindeki artışı da beraberinde getiriyor. Kısacası faiz yükselişinden tüketici zararlı çıkıyor.

Şu anda faizlerde düşüşü eğilimi sürdüğüne, önümüzdeki vadede bu düşüşün devam edeceği beklentisi olduğuna göre yeni koşulları avantaja çevirmek gerekiyor. Ocak ayında 10 yıl vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanan bir tüketiciyi ele alalım. Bu tüketici kasım ayında kredisini yeniden yapılandırdığı takdirde satın aldığı konuta toplamda 25.750 TL daha az ödeyecek. Buna paralel olarak aylık taksitleri de 215 TL daha düşük olacak.

Bu nedenle halihazırda ödemekte olduğunuz konut kredilerini bu avantaja göre yeniden yapılandırmakta fayda var. Düşen faizlere paralel oranda azalan yeni aylık taksit fırsatlarından yararlanmak için müşterisi olduğunuz bankaya uğrayıp yeniden yapılandırma görüşmesini yaptığınız takdirde kazançlı çıkmanız mümkün…

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır

Kredi ve kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırıp daha düşük faizlerle vadelendirmek suretiyle ödemek isteyenlere bankalarda cazip bir fırsat var. Kendi...

Kapat