Konut kredisi çekerken alınan masraflar nelerdir?

Bankalardan kredi çekerken sadece faizin düşük olmasının yetmediğini, kredi maliyetinin artmasında alınan masrafların da öneminin büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Dosya masrafı, kredilendirme ücreti, kredi açma ücreti, vergiler, hesap işletim ücreti derken faiz düşük olsa bile o kredi bize oldukça maliyetli hale gelebiliyor.

Bireysel ihtiyaç kredisi çekerken ne gibi masrafların tahsil edildiğini herkes az çok bilir ama sıra konut kredisi gibi tutarı yüksek kredileri almaya geldiğinde ne gibi masraflar alındığı birçokları için tam bir muammadır. Hatta sırf masraflarını bilemediği veya kestiremediği için konut kredisine soğuk bakanlar vardır.

Konut kredisinde masraf listesinin epeyce fazla olduğunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. Konut kredisine başvururken ödeyeceğimiz masraf ücretlerinin de epeyce fazla olduğunu baştan kabullenmek gerekiyor.

Bunları sıralayacak olursak, burada klasik dosya ücretinin isminin farklı olduğunu, evrak inceleme ve kredi tahsil ücreti olarak alındığını belirtelim. Bunun dışında ekspertiz ücreti, ipotek fek ücreti vardır. İndirimli konut kredilerinde başlangıçta bir kez olmak üzere komisyon alınıyor. Kredi hayat sigortası, konut sigortası da sayılabilir. Kısaca DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası da bunlara ekleniyor.

Bunları teker teker açınca diğer kredilerden farklı ne gibi ücretlendirmeler var?

Konut kredisini kapattığımız zaman bankanın konut üzerindeki ipoteğini kaldırmak için tapu dairesinden bir ipotek fek yazısı alınması gerekiyor. Bankanın bu yazıyı almak için talep ettiği ücrete ipotek fek ücreti deniyor. Bunun dışında evin metrekaresine ve diğer fiziksel özelliklerine göre değişen ekspertiz ücreti ödeniyor. Kredi hayat sigortası ile konut sigortası zorunlu değil ama hem kredi çekeni, hem de bankayı risk konusunda rahatlatmak için tahsil ediliyor. Son olarak da zorunlu deprem sigortası ödeniyor.

Konut kredisi çekene sağlanan avantajlar nelerdir?

Normal ihtiyaç kredilerinde faiz üzerinden bazı vergiler kesilir. Konut kredisi alanlar bu vergilerden muaf tutuluyor. Bu da konut sahibi olmak isteyenlere önemli ölçüde avantaj sağlıyor.

Son Günlerin En Popüler Konut Kredisi Kampanyaları

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Maaşlı çalışmayanlar kredi alabilir mi?

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi, maaşlı çalışmadan veya sigortası olmadan kredi alınabilir mi sorusudur. Aslında bankaların...

Kapat