Kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün mü?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Hepimizin her gün defalarca duyduğu “Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak” sloganı özellikle oturulabilir bir ev sahibi olmak isteyen tüketici için adeta umut kaynağı oldu. Ancak harekete geçmeden önce bu sloganın hangi koşullar altında geçerli olduğunu dikkatlice değerlendirmek gerekiyor.

Türkiye’de konut almak, uzun vadeli ve yüksek yatırımlı bir seçenektir. Herşeyden önce ihtiyaçlarımıza cevap verebilmelidir. Konut sahibi olmayı planlıyorsanız öncelikle tercihinizin ve amacınızın hangi noktada olduğunu gözden geçirin. Kiracı olarak oturduğunuz evi mi satın almak istiyorsunuz? Yeni aldığınız eve mi taşınacaksınız? Yeni konutu tamamen yatırım amaçlı mı almayı düşünüyorsunuz?

1. Kiracı olarak oturduğunuz evi satın almak

Bu seçenekte ödeme gücü öne çıkar. Dolayısıyla konut kredisi taksit miktarıyla şu an ödemekte olduğunuz kira miktarını karşılaştırıp aradaki farkı iyice değerlendirmeniz, nasıl ödeneceğine karar vermeniz gerekir. Eğer ikisi arasındaki fark büyükse, bu miktarın nasıl karşılanacağını önceden planlamalısınız.

Öncelikle ödeme gücün ölçülmelidir. Ödenen kira ile alınacak konut kredisi taksit miktari karşılaştırılır. Eğer aradaki fark büyükse, bu miktarin nasıl karşılanması gerektiğinin planlanması gerekir. Ayrıca işsiz kalma, ekstra ve hesapta olmayan diğer harcamalar, aylık kredi taksitlerinin aksatılması gibi olasılıklar da değerlendirilmelidir. Olağanüstü bu durumlar için bir kenarda nakitin bulunması gerekebilir.

2. Yeni alacağınız konuta taşınma

Eğer 1-3 yıl içinde tayin ve diğer nedenlerle taşınma durumu varsa, ev almak yerine kiralamak daha avantajlı olabilir. Eğer ev almaya karar verilirse taşınılan yerde ne yapılacağının da planlanması gerekir.

İlk seçenek taşınıldığında evin kiraya verilmesidir. Ancak kira aylık kredi ödemelerini karşılayabilecek midir? Şu anda aylık kiralar mortgage ödemelerinin yaklaşık iki katı düzeyindedir. Bu nedenle, bu seçenek birçok kişiye uymayabilir.

İkinci seçenek, taşınıldığında evin satılmasıdır. Eğer evin artan bir grafikte fiyatı artıyor ve emlak piyayası hakeketliliği ilerleyen dönemlerde de devam edecek gibi görünüyorsa müşteri kolayca bulunup ev satılıp, kar edilebilir.

3. Yatırım amaçlı satın alma

İlk defa ev sahibi olmayı planlayanların öncelikli tercihi olan konut kredisi, zaten evi olup da yatırım amaçlı emlak alımı düşünenler için de uygun olabilir. Yatırım amaçlı düşünülen konut alımlarında, konut satıldığı anda net karın ne olacağına bakmak gerekir. Elde edilen net karın alınan riske ve harcadığınız zamana değmesi gerekir.

Yatırım amaçlı konut alımına karar vermeden önce diğer yatırım araçlarnın da değerlendirilmesi (döviz, altın, borsa, hisse senetleri vb) ve tüm seçeneklerin karşılaştırmakta fayda var. Tüm yatırım seçeneklerinin avantaj ve dezavantajları belirlendikten sonra alıma karar vermek en doğru tercihtir.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Konut Kredisi
Konut Kredisini Yapılandıran Kazançlı Çıkıyor

Merkez Bankası'nın son dönemde uyguladığı faiz indirimleri, kredi maliyetlerini düşürürken bu durum gayrımenkul sektörüne olumlu yansımaya başladı. Banka kredilerinin tüm...

Kapat