Kart aidatını mahkemesiz geri almanın en kısa yolu

Kredi kartı sisteminin belki de aksayan, sorunlara yol açan tek yönü, bankaların “Kart Aidatı”, “Yıllık Üyelik Aidatı” gibi çeşitli isimler altında aldığı paralar… Bazı bankalar müşteri kaybetmemek için çeşitli formüllere başvuruyorlar. Müşterilerine telefon açıp, kredi kartını iade etmemesini söylüyor, bunun karşılığında aidatı iade etmeyi veya çeşitli avantajlar sağlamayı teklif ediyorlar.

Çok tartışılan ve eleştirilen bu konuyu çözmenin tek yolunun mahkemeye giderek dava açmak olduğu hep söylenir. Ancak böyle düşünmeyip, mahkemesiz ve davasız da geri alınabileceğini düşünenler de var.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bilinçli tüketicinin bu işin mahkemesiz çözülebileceğini söylüyor. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin aidatlar konusunda son noktayı koyduğunu, bu aidatların haksız olarak alındığının kesinleştiğini belirtiyor. Mahkemenin, geriye dönük 10 yıllık ödenmiş aidatın müşteriye iade edilmesi kararı verdiğini, müşterinin ödediği parayı geri isteme hakkına sahip olduğunu savunuyor.

Mustafa Dinç, mahkemeye gitmek istemeyen müşterilerin izlemesi gereken yolu şu sözlerle açıklıyor: “Kredi kartı kullanıcıları, kartlarının ekstresini alarak hakem heyetlerine başvurabilir. Bu noktada hakem heyeti, Yargıtay’ın verdiği karar doğrultusunda 10 yıllık geçmiş aidatı hesaplar ve faiziyle birlikte iadesine karar verir. Tüketicinin atması gereken tek adım budur.”

Dinç sözlerine şöyle devam ediyor: “Bazı bankalar kart iptalini engelleyebilmek için müşterilerini kaybetmemek adına telefonla yapılan başvurulara olumlu yanıt veriyor. Kredi kartı aidatını iptal ediyor. Bankalar, hakem heyetlerine başvurulduğunda davayı kaybedeceklerini bildikleri için avukat ve diğer masrafları ödememek adına çoğu vatandaşı dava yoluna gitmeden ikna edip, aidat ücretlerini geri ödüyor. Bankalar tatlı karlarından vazgeçmek istemediklerinden, haksız olduklarını bile bile kart aidatlarını kesmeye devam ediyor. Ancak uyanık vatandaşlar haklarını arayarak, kesilen kart aidatı ücretini mahkemeye gitmeden geri almasını biliyor. Tüketici, anlayamadığı her türlü ödemeyle ilgili itiraz hakkını kullanmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Garanti’den Memura, İşçiye, Çalışana, Emekliye Kredi

Garanti Bankası'nın Garanti Tam Destek adını verdiği kredi kampanyaları her zaman geniş ilgi gördü. Garanti'nin adeta simgesi haline gelen sevimli...

Kapat