İş Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı ile Faiz Kazancı

İş Bankası vadesiz altın mevduat hesabından sonra şimdi de faiz getirisi elde etmeyi sağlayan vadeli altın mevduat hesabı açma imkanı sağlıyor. Vadeli altın hesabı ile hem altının değer artışından getiri elde etmek hem de faiz kazancı sağlamak mümkün oluyor. Vadeli altın mevduat hesabı en az 10 gram altın ile açılabiliyor. En az 6 ay vadeli olarak altın hesabı açılabiliyor. İş Bankası vadeli altın hesabı açmak için maksimum vade ise 1 yıl olarak belirlendi.

İş Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı Nasıl Kazandırıyor? Vadeli altın hesabı iki yolla getiri elde ediyor. Altın fiyatlarında yükseliş olması durumunda gram altın fiyatının artması sonucu hesapta gram altın olarak bulunan tutarın parasal karşılığı artmış oluyor. Böylece altın fiyatlarının artışından getiri elde etmek olası. Ancak altın fiyatlarında düşüş olması halinde altın hesabında bulunan gram altın tutarının parasal değeri de azalmış oluyor. Bununla birlikte bu azalış gram bazında olmadığı için daha sonra gerçekleşen muhtemel altın fiyatı artışlarında yeniden kazanmak mümkün olabiliyor. Hesabın faiz getirisi ise kesin bir getiri oluşturuyor ve altın fiyatı artsa da düşse de gram cinsinden altın faiz getirisi elde edilmiş oluyor.

Vadeli Altın Hesabı Nereden ve Nasıl Açılıyor? Açılışta Asgari Tutar Var mı? İş Bankası vadeli altın hesabı İş Bankası şubelerinden ya da İş Bankası internet şubesinden açılabiliyor. En az 10 gram altınla açılabilen vadeli altın hesabında daha sonraki yatırımlar 0,01 gram ve katları şeklinde gerçekleştirilebiliyor. İş Bankası’nda vadesiz altın hesabı bulunanlar buradaki altın tutarını vadeli altın hesabına aktararak altın hesabı açabiliyorlar. Vadeli ya da vadesiz altın hesabı açılması için bu hesaba bağlı vadesiz Türk Lirası hesabı bulunması gerekiyor. Vadesiz hesabın özel olarak bu iş için açılması gerekmiyor. Diğer bankacılık işlemleri için de kullanılabilen bir vadesiz hesap yeterli oluyor. Vadesiz hesap, altın alım satış işlemlerinin Türk Lirası’na dönüştürülmesi için kullanılıyor. Vadesiz hesaptaki para kullanılarak gram altın alınabiliyor. Aynı şekilde altın hesabındaki gram altın satılarak bozdurulup paraya dönüştürüldüğü zaman bu parasal tutar vadesiz hesaba aktarılıyor.

Vadeli Altın Hesabı’nda Vergi Var mı? Altın Hesapları Güvenceli mi? Vadeli altın hesabı ile elde edilen faiz geliri Türk Lirası ve yabancı para cinsi vadeli hesaplarda olduğu gibi % 15 stopaja tabi. Sadece elde edilen faiz gelirinin % 15’i stopaj yoluyla vergi olarak kesiliyor. Altın Hesapları diğer vadeli hesaplar gibi devlet güvencesi altında. 50.000 TL’ye kadar olan hesap tutarı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun güvencesi ile devlet koruması altında bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bulut İnşaat - Evviva Tower
Metrekaresi 1000 TL’ye Daireler – Bulut İnşaat Lansman Fiyatları ile

Bulut İnşaat yeni kampanyasında lansman fiyatlarıyla konut satışı yapıyor. Çok kısa süre sona erecek kampanyada metrekare fiyatları 1000 TL. Bulut...

Kapat